Ko krstari Internetom, može naići na fejsbuk stranicu „Crno-beli Beograd“ i tu se upoznati sa fotografijama naše prestonice, koje datiraju s kraja 19, pa sve do šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog veka. Sve fotografije su crno-bele i postavljene su u više od 55 tematski organizovanih albuma, podeljenih po delovima grada ili drugim temama poput – moda Beograda, Beograd na točkovima, hoteli i kafane i slično.


Stranica trenutno raspolaže sa više od 4.000 slika koje svedoče o nekadašnjem izgledu i istoriji naše prestonice. Sadržaj se redovno ažurira postavljanjem novih slika i za to je zadužen jedan od pokretača ove „akcije“, Dejan Nikolić.

– Nisam toliki poznavalac Beograda, ali kroz te slike i komentare koji ih prate, učim i ja o našem gradu. Ponekad na stranici imamo po 50 komentara, a nekad nijedan, samo „lajkove“. Fanova ima sve više, pa smo tako jubilarnog 15.000-tog nagradili knjigom – kaže Nikolić.

On objašnjava da i sami posetioci šalju svoje slike, a ostatak se preuzima sa određenih sajtova ili nečijih zbirki, naravno, uz saglasnost.

Ova stranica je mesto za kolekcionare slika i poznavaoce (starog) Beograda, i za sve ljubitelje grada i fotografije uopšte, jednom rečju, za sve one koji vole Beograd.

Stariji se mogu podsetiti nekih omiljenih gradskih kutaka i skverova (od kojih većina, nažalost, više ne postoji), a mlađi mogu naučiti mnoge zanimljivosti i videti kako je sve to nekad bilo. Recimo, kako se gradio Atelje 212 ili Narodna biblioteka Srbije, kako je izgledao enterijer nekadašnjeg Kluza, nicanje Novog Beograda, u kojoj ulici je pre bio Narodni muzej, i naravno, pregršt nekadašnjih kafana – Prešernova klet, Tri lista duvana, Bajlonov kladenac i mnogo toga još. U ovoj zanimljivoj zbirci može se naći i po koji svetski poznat glumac i reditelj ili jedan naš poznati pisac u šetnji Tašmajdanom.

Na stranici se nalazi i knjiga utisaka u koje se mogu upisati posetioci, odnosno, ostaviti neki komentar ili sugestiju. Ovu crno-belu zbirku, pored pomenutog Nikolića uređuju i Nataša Spasić, Lilian Sarić, Vladimir Mijatović i Dragan Lončar. U pripremi su i neke nove rubrike kao i album sa panoramama.

-Sve je moguće ako se voli svoj grad, ne treba samo da se uzima, već nešto možemo i mi njemu da damo – zaključuje Nikolić.

Pitalice

Mnoge fotografije na fejsbuk strani „Crno-beli Beograd“ prikazuju nepoznate prizore ili lokacije, te posetioci ukoliko znaju odgovor, mogu to podeliti sa drugima. Rešeno je 90 odsto pitalica, a postoji samo nekolicina slika za koje se ne zna u kom delu grada su snimljene ili kojim povodom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari