Predsednik opštine Trstenik Miroslav Aleksić izjavio je da je podneo ostavku na mestu člana Nadzornog odbora u fabrici „Prva petoletka“ iz Trstenika. Ostavku je podneo i Saša Rašković, član Opštinskog veća.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }


Obrazlažući ostavku Aleksić je rekao da je rukovodstvo Opštine Trstenik nudilo konkretna rešenja, da je i on sam na sednicama Nadzornog odbora apelovao na rukovodstvo da na vreme preduzima mere i da radi u interesu radnika, ali da rukovodstvo na predloge i apele nije reagovalo.

„Svi naši predlozi, ideje i ono što smo želeli da nametnemo da se uradi u fabrici, nije sprovedeno. Direktori su brinuli samo o sebi, svojim foteljama, službenim putovanjima i deviznim dnevnicama. Radili su sve da bi sačuvali sebe. Oni danas gase ono što nisu ni napravili, jer Petoletka živi već 66 godina“, rekao je Aleksić.

Aleksić je dodao da predlog da se za Petoletku nađe rešenje po principu Železere nije usvojen kao i da je bio protiv usvajanja plana poslovanja Prve petoletke za 2015. godinu, jer je taj plan bio nerealan.

Ostavku je, kako navodi, podneo jer se ne slaže sa politikom Ministarstva privrede, koju zdušno podržava rukovodstvo Prve petoletke, a koja se ogleda u „spasu Prve petoletke kroz stečaj“

„Stečaj nije spas, već propast! Menadžment tvrdi da je stečaj spas iako svi znamo da je propast. Priča da će se radnici vratiti na posao nakon što uzmu otpremnine je neistina. Takvu politiku, politiku stečaja kao rešenja, ne možemo da podržimo“, rekao je Aleksić i dodao da je najlakše otpremiti radnike na ulicu sa po dve stotine evra po godini staža, ali da, shvatajući značaj Petoletke, to do sada, čak ni u najteža vremena, niko nije uradio. On je istakao da će nastaviti da se bori za interese radnika Prve petoletke i građane Trstenika, sa mesta predsednika opštine.

Član Opštinskog veća Saša Rašković ostavku je podneo iz sličnih razloga. On je zatražio i smenu generalnog direktora LJubisava Panića, kojeg smatra najodgovornijim za teško stanje u kompaniji.

„Moj predlog za smenu direktora nije prihvaćen. Rukovodstvo ne shvata da Petoletka ima proizvodni program koji ne sme da se ugasi. Petoletka nije rudnik uglja koji više nema uglja pa ga zatvarate. Ona ima i proizvod i program,“ rekao je Rašković.

Sa konferencije je poslata i poruka ministru privrede da za razliku od tri svoja prethodnika poseti Petoletku i uveri se da ova fabrika ima potencijal, proizvod i radnike koji znaju da rade svoj posao.

Odbili pruženu ruku

Na konferenciji se obratio i Stevan Đaković, zamenik predsednika Opštine koji je podsetio da je lokalna samouprava još u septembru mesecu upozoravala na ovaj scenario i da je rukovodstvo Prve petoletke tada odbilo da sa lokalnom samoupravom razgovara o konkretnim merama za očuvanje Petoletke.

„Rukovodstvo Prve petoletke tada je odbilo pruženu ruku. Poziv za sastanak nisu prihvatili jer su želeli da na tom sastanku ne prisustvuju mediji. I tada i sada imamo stav da radnici Prve petoletke imaju pravo da budu obavešteni o tome šta se sa njihovom fabrikom dešava. Oni ne smeju biti obmanjivani“, istakao je Đaković i dodao da je lokalna samouprava i dalje na raspolaganju onima koji stečaj ne vide kao rešenje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari