Kao jedna od retkih lokalnih samouprava gde je na vlasti ZZS i stranke demokratske provinijencije, Šabac umnogome trpi maćehinski odnos republičkih vlasti. Tako je ostao neisplaćeni dug od prošle godine preduzećima koja su učestvovale u borbi protiv poplava od 65 miliona dinara.


Tada je na čelu Gradskog štaba za vanredne situacije bio Boban Birmančević, narodni poslanik i lider šabačkih naprednjaka. Nakon toga Grad Šabac je ova sredstva uplatio ovim preduzećima 65 miliona dinara, uz obećanje da će ta sredstva Republika refundirati. Međutim, to se još nije desilo, a ovog proleća Gradska uprava finansirala je radove na čišćenju kanala i vodotokova drugog reda u iznosu od pedesetak miliona dinara. Uz to ostao je dug Republike od 130 miliona dinara iz ranijeg perioda za pospešivanje građevinarstva.

S druge strane ministarka za građevinarstvo Zorana Mihajlović nikako da zvanično razgovara sa predstavnicima Grada Šapca. Ona je dosad dva puta dolazila u Šabac, ali najpre u selo Krivaju, a potom u prigradsko naselje Majur. Ali te posete bili se u cilju stranačke aktivnosti. Takođe, ostao je važan posao na izgradnji obaloutvrde kod Čevrtnije, gde Republika ima nadležnost, ali se kasni iako postoje šanse da te radove finansira Evropska unija.

Inače, mogu se na prste izbrojati zvanične posete republičkih ministara Šapcu od 2012. godine, jedino su bili učestaliji državni sekretari za određene oblasti. Novac iz republičke kase i te kako je neophodan za finansiranje infrastrukturnih objekata, i ne bi građani trebalo da trpe to što su lokalne vlasti drugačijeg opredeljenja. Uostalom, takvu praksu ne poznaju zemlje EU a državna politika je upravo, barem zvanično i deklarativno, proevropski usmerena.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari