Nacionalni park Fruška gora i Specijalni rezervat prirode Gornje Podunavlje, prva zaštićena područja u Srbiji koja su dobila Evropsku povelju za održivi turizam Europark federacije (ECST), od ponedeljka, 15. decembra, rade kao dva od pet zaštićenih područja u regionu koja su se upisala na listu najprestižnijih zaštićenih područja Evrope, vlasnika povelje za održivi turizam.

Proces dobijanja Evropske povelje za održivi turizam, odnosno sertifikacije održivog turizma za NP Fruška gora i SRP Gornje Podunavlje pomagao je WWF – Svetski fond za prirodu u okviru projekta „Parkovi Dinarskog luka“.

– Izuzetno sam ponosna što su dva zaštićena područja iz Srbije zaslužila ovo prestižno priznanje. Održivi turizam je bitan, jer povezuje zaštitu prirode, ljude i razvoj i kao takav neophodan je za opstanak izuzetnog biodiverziteta koji nalazimo u zaštićenim područjima širom Srbije i celog regiona. Dobijanje povelje odlična je prilika za ceo region: zaštićena područja sarađuju, kao i poslovni partneri i svi zajedno radimo na promociji regiona – izjavila je Duška Dimović, direktorka programa WWF – Svetskog fonda za prirodu u Srbiji.

Kroz proces za dobijanje Evropske povelje za održivi turizam, između ostalog, osigurana je platforma za povećanje svesti o zaštićenim područjima, njihovom očuvanju i upravljanju, ali i sprovođenju održivog turizma i povećanju ekonomskog rasta na dobrobit lokalne zajednice i upravljača. NP Fruška gora i SRP Gornje Podunavlje dokazali su da se znanjem, jasnom vizijom, istrajnošću i velikim odricanjem može puno toga napraviti kada je u pitanju sektor zaštite prirode, čulo se na pres-konferenciji.

– Povelja nas svrstava ne samo u lidere na polju razvoja održivog turizma i saradnje javnog i privatnog sektora u Srbiji i regionu već i šire. Samo je 131 zaštićeno područje do sada dobilo ovo priznanje, a samo u Evropskoj uniji ima preko 28.000 zaštićenih područja. Međutim, koliko je čast i zadovoljstvo primiti ovu povelju, toliko je ona i obavezujuća i stavlja pred nas u narednih pet godina nemale zadatke koje zajedno sa našim partnerima iz foruma zainteresovanih strana, ali i uz pomoć WWF-a, želimo i moramo da ostvarimo – izjavio je Dušan Pajkić, zamenik direktora NP Fruška gora.

– Javno preduzeće Vojvodinašume se kao upravljač Specijalnog rezervata prirode Gornje Podunavlje tokom 2013. godine opredelilo za sertifikaciju održivog turizma u ovom rezervatu. Ulaskom u proces dobijanja Evropske povelje za održivi turizam osigurali smo platformu za povećanje svesti o zaštićenim područjima, njihovom očuvanju i upravljanju, ali i o sprovođenju održivog turizma i povećanju ekonomskog rasta na dobrobit lokalnog stanovništva i nas kao upravljača – smatra Đorđe Šimunovački, pomoćnik direktora za šumarstvo javnog preduzeća Vojvodinašume.

Bez obzira na rastuću tražnju za proizvodima eko-turizma na koju ukazuju pokazatelji turističkog razvoja u svetu i Evropi, turisti ipak u zaštićena prirodna područja koja nisu dovoljno poznata dolaze samo sporadično. Stoga je i za privlačenje eko-turista od izuzetne važnosti pripadnost jednoj tako poznatoj organizaciji kao što je Europark federacija, čime se otvara mogućnost da se kroz odgovoran razvoj obezbedi prosperitet lokalnih zajednica, ukazao je ovom prilikom prof. dr Bojan Zečević.

– Uz slogan ‘Svaki delić prirode ima svoju priču’ želimo da pozovemo građane da otkriju priče Specijalnog rezervata prirode Gornje Podunavlje i drugih zaštićenih područja iz mreže Parkovi Dinaridi – objašnjava Aleksandra Stamenković iz WWF-a.

U okviru kampanje snimljena su četiri TV i radio spota koja predstavljaju po jedno zaštićeno područje iz četiri zemlje Dinarskog luka (Srbija, Crna Gora, BiH i Hrvatska). Početkom 2015. godine uslediće interaktivni deo kampanje, gde će svi ljubitelji prirode putem Fejsbuk stanice Dinaric Arc Parks imati priliku da učestvuju u nagradnim takmičenjima i ispričaju svoje priče o prirodi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari