Gradska toplana u Užicu potražuje oko 230 miliona dinara, zbog čega je to javno-komunalno preduzeće, kako objašnjava direktor Zoran Šibalić, u veoma teškoj finansijskoj situaciji. Istakavši da iznos potraživanja predstavlja polovinu ukupnog godišnjeg prihoda toplane, Šibalić je naveo da je time ugrožena likvidnost tog preduzeća.


– U proteklih šet meseci povećao se dug građana i budžetskih korisnika (škole, vrtići, ustanove kulture, gradska uprava), ali i privrede. Građani duguju oko 110 miliona, Grad isto toliko, a privreda od 10 do 15 miliona dinara – saopštio je Šibalić i dodao da to preduzeće ipak pozitivno posluje i da koristi kredite za nabavku energenata.

On je istakao da je među građanima koji duguju i 10 do 13 odsto onih koji poslednjih šest godina nisu plaćali grejanje, zbog čega je Gradska toplana pokušala da im uskrati tu uslugu, ali to nije bilo moguće bez odluke suda.

Šibalić je istakao da mali broj građana koji je bio obuhvaćen reprogramom dugova nastavlja da plaća ugovorene obaveze, te da su u toku pregovori i sa predstavnicima Grada o reprogramu njihovog dugovanja.

Rekavši da se to preduzeće „bolje priprema za nastupajuću grejnu sezonu, jer tokom protekle dve godine nije bilo mogućnosti da obavi veće remonte, zbog nedostatka novca“, Šibalić je istakao da je u toku zamena toplovoda od 300 metara u Ulici Nikole Pašića, kao i konverzija sa uglja na gas kotlarnica u naseljima Koštica i Krčagovo, što bi, kako je naveo, trebalo da bude završeno do početka grejne sezone.

Najavivši da je u planu izgradnja kotlarnice na gas i to na prostoru između autobuske i železničke stanice, koja bi trebalo da zameni postojeće u centru grada – u bloku Zlatibor, Jug Bogdanovoj i hotelu Zlatibor koje su stare oko pedeset godina, poseduju zastarelu opremu i koriste mazut, Šibalić je istakao da će time biti rešen deo problema zagađenja vazduha u zimskom periodu.

– Izgradnjom nove kotlarnice koja bi koristila gas, ali po potrebi i mazut, stvaraju se mogućnosti za priključenje privatnih kuća i ustanova u najužem centru grada – saopštio je Šibalić za užičke Vesti i istakao da je u pitanju investicija od tri miliona evra i da je Gradska toplana prošle godine konkurisala i dobila saglasnost za kredit u tom iznosu od Nemačke razvojne banke.

– Zbog zastoja u programu te banke, strahujemo da li ćemo imati vremena da uradimo novu kotlarnicu. Ako bude problema, zatražićemo finansijsku pomoć Grada, a mi bismo mogli da obezbedimo 10 do 15 odsto troškova – objasnio je direktor i naveo da se nada da će i pored problema ta kotlarnica biti završena za grejnu sezonu 2016/2017. godine.

Govoreći o primeni Zakona o energetskoj efikasnosti, Šibalić je istakao da je užička toplana prva u Srbiji koja je u sve podstanice ugradila kalorimetre, koji omogućavaju plaćanje po utrošku toplotne energije. On je rekao da su u 23 stambene jedinice, ali i u škole ugrađeni delitelji i termoventili i da je ušteda toplotne energije od 30 do 50 odsto, ali da je u starim stambenim zgradama potrošnja i dalje velika, te da je potrebno obezbediti povoljne kredite za zamenu stolarije i postavljanje termoizolacije.

Stanari nemaju para

– Od svih zgrada tražili smo da nam dostave probleme u grejanju po stanovima, ali, nažalost, dobili smo mali broj primedbi. Kada smo saopštili koliko će da košta otklanjanje problema, veliki broj građana je odustao. U pitanju su stanovi u starim zgradama u čijim instalacijama i radijatorima ima puno mulja – rekao je direktor Gradske toplane, podsetivši da je u nadležnosti tog preduzeća održavanje kotlarnica i podstanica, a da su stanari dužni da brinu o instalacijama od podstanice do radijatora u svojim stanovima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari