Delegacija Nitre, koju predvodi gradonačelnik tog slovačkog grada Jozef Dvonč, boravi u višednevnoj poseti Užicu. Cilj posete je da se užičkog rukovodstvu predstave iskustva tog prijateljskog grada u izradi i realizaciji projekata prvenstveno iz oblasti zaštite životne sredine, odnosno vodosnabdevanja i prečišćavanja otpadnih voda, sa čime Užice ima velikih problema, a koji bi mogli da se finansiraju iz evropskih i drugih međunarodnih fondova.


Istakavši da Nitra sarađuje sa više partnera u državama EU, kao i sa Bačkim Petrovcem, gradonačelnik Nitre je naveo da je osnovni cilj dolaska slovačke delegacije prenošenje iskustva Nitre o realizovanim projektima uz podršku EU, kao i da se osmisli način na koji bi Slovačka, kao članica EU, mogla da pomogne Srbiji i Užicu.

– Srbija može da koristi novac samo iz određenih fondova, a u saradnji sa Nitrom Užice bi moglo da dobije više novca. Prenećemo naša iskustva o projektima koje smo uspešno realizovali, ali i o onima koje nismo uspešno ostvarili, kako bi Užice u tome bilo uspešnije, objasnio je Jozef Dvonč, gradonačelnik Nitre, i dodao da je taj grad od 26 projekata uspešno realizovao 19, za koje je iz evropskih fondova dobio 28 miliona evra, te da do 2020. godine planira da konkuriše sa novim projektima u vrednosti od 35 miliona evra.

Najavivši da će predstavnici iz Užica, iz Regionalne razvojne agencije „Zlatibor“ i gradske Kancelarije za lokalno-ekonomski savet boraviti u Nitri kako bi se dodatno obučili za pisanje projekata, Dvonče je dodao da bi time Užice, pre nego što Srbija uđe u EU, moglo da računa na sredstva iz evropskih fondova.

– Realizacija tih projekata zavisiće od ekonomske moći Užica. Neki od projekata mogli da se finansiraju povoljnim kreditima, a iz evropskih fondova moguće je dobiti sredstva za projekte iz oblasti zaštite životne sredine, savetovao je Užičane gradonačelnik Nitre.

Zahvalivši se gostima što su prihvatili poziv da budu gosti Užica, užički gradonačelnik Tihomir Petković je objasnio da je gostima predstavio dvadesetak projekata koji bi, uz pomoć partnera iz Nitre, mogli da budu podržani novcem iz evropskih i drugih međunarodnih fondova. Među tim projektima su rešavanje problema vodosnabdevanja grada, sanacija jezera Vrutci koje je zagađeno otrovnim algama, izgradnja energane koja bi kao energent koristila komunalni otpad sa deponije Duboko, kotlarnice u naselju Međaj, prihvatilišta za napuštene životinje, zamena preostala 54 kilometra azbestnih vodovodnih cevi, ali i izgradnja postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda na više lokacija u gradu, koja nisu obuhvaćena centralnim postrojenjem koje bi trebalo da se gradi u naselju Gorjani.

– Grad Nitra je najviše novca iz Evropske unije dobio za izgradnju fabrika za prečišćavanje otpadnih voda, a imaju i dragoceno iskustvo u rešavanju problema vodosnabdevanja, što je za Užice veoma značajno – istakao je gradonačelnik Petković.

Saradnja sa Nitrom za Užice i Srbiju je dragocena i iz drugih razloga, jer će Slovačka u drugoj polovini ove godine preuzeti predsedavanje EU, a gradonačelnik Nitre Jozef Dvonč je uticajni predstavnik Slovačke u evropskim telima koje predstavljaju evropske lokalne samouprave i odlučuju o njihovom razvoju.

Saradnja od 2007. godine

Saradnja između Nitre i Zlatiborskog okruga je uspostavljena je 2007. godine i do sada se odvijala između univerziteta u tom gradu sa Učiteljskim fakultetom i Visokom poslovno-tehničkom školom u Užicu. Nitra je peti grad po veličini u Slovačkoj i ima oko 80.000 stanovnika, što je slično Užicu, i nalazi se u njenom zapadnom delu. Poznata je kao grad mladosti, jer ima oko 25.000 studenata na dva univerziteta, ali i po razvijenoj poljoprivredi i industrijskim zonama.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari