Iako ima najveću industrijsku zonu u Srbiju koja se prostire na oko 600 hektara, u Šabac nikako da dođe toliko očekivani veliki investitor. Uz to, na drugom kraju grada je robno-transportni centar, na pet hektara, sa tri železnička koloseka, halama i skladištima sa više od 20.000 kvadrata, izgrađenom infrastrukturom i saobraćajnicama koji nudi mogućnost širenja na još 50 hektara.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

Jedno vreme se govorilo o „Danijeliju“, čeličani koja bi kupila stotinu hektara i imala promet od milijardu evra, ali su Italijani otišli u Sisak. Prošle godine najavljeni su turski investitori, najpre mlekara koja bi izvozila sir u Rusiju i zapošljavala stotinu radnika, a drugi najavljeni projekat je velika drvna industrija sa više stotina zaposlenih. Iako je ove investitore doveo ministar Rasim LJajić, ispostavilo se da su neki drugi odvlačili potencijalne investitore u drugom pravcu, i od posla nije bilo ništa.

Zbog toga je gradonačelnik Šapca Nebojša Zelenović započeo drugačiju taktiku, a to su maltene tajni dogovori sa manjim italijanskim investitorima. Tako je firma „Bijeme“ iz Treviza zakupila halu od 2.300 kvadrata na pet godina gde će u septembru početi da radi 35 ljudi. Za početak izdvojeno je 700.000 evra, a očekuje se povećanje proizvodnje i broja zaposlenih. Osnovni proizvodu su sanitarije, lavaboi i kade, a plan je da izvoze u Evropsku uniju, Rusiju, Tursku, SAD…

U susednoj hali uskoro će početi sa radom kompanija „ODS tehnology“, fabrika brizgane plastike. Praktično formiralo bi se jezgro od pet italijanskih porodičnih firme za koje se zna da veoma temeljno donose odluke o investiranju. Time bi bio pokrenut proces za što veći dolazak stranih investitora u Šabac, za razliku od nekadašnjih megalomanskih planova o velikim investicijama i velikom broju novih radnih mesta. Međutim, za sada nema podrške Vlade Srbije kako je to bilo u nekim drugim gradovima.

„Zabranjeni grad“

U Šapcu vladajuću koaliciju čine stranke oko ZZS, tako da su komunikacije s republičkom vlašću minimalne. Zvaničnih poseta republičkih ministara nema, izuzev prigodnih kada je u pitanju sport, podela pomoći i slično. Podsećanja radi, stranim investitorima davana je i novčana potpora za otvaranje novih ranih mesta, dok je Šabac postao gotovo zabranjeni grad. Istina, poslednja odluka Vlade Srbije o proširenju Zapadne industrijske zone za 200 hektara ohrabruje da se otvara neko novo poglavlje u komunikaciji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari