Poslednjih desetak dana, ako zanemarimo „opšta mesta“ vezana za politiku i sportska dešavanja, za vrh aktuelnosti izborile su se tropske temperature i način da ih što lakše podnesemo. Klimatizovane prostorije za rad, parkovi, bazeni, plaže, laka odeća i puno tečnosti pomažu da se ovaj tropski talas lakše preživi. Na ovim visokim temperaturama, uostalom kao i kada se živa u termometru dobrano spusti ispod nule, nimalo nije prijatno na površinskim kopovima RTB Bor.

Proveravali smo kako je na kriveljskom kopu, želeći da saznamo da li se rudari kupaju u znoju od rada ili od žege. S obzirom da su rudarske mašine nove i klimatizovane, bageristima i damperistima rad po najvećoj vrućini ne pada teško. Međutim, mineri i palioci su, zbog svog posla, direktno izloženi suncu i visokim temperaturama. Zato je do njih prvo stigla mineralna voda, kao „prva pomoć“ za lakše podnošenje vrućine. Poslovođa čete minera na kriveljskom kopu Goran Petrović kaže da bez obzira što su mineri i palioci direktno izloženi suncu, posao zbog toga ne trpi.

– Rudarski „hleb sa sedam kora“ ionako se teško vari, ali lakše se „proguta“ uz dobru organizaciju, duže pauze i dovoljno tečnosti, objašnjava Petrović.

Rudari se sa tropskim temperaturama bore kako znaju i umeju, ali uz poštovanje propisa. Kad vrućina „dotera cara do duvara“, potraže hladovinu, mnogo im znači i to što direktno na radilišta stiže hladna voda.

– U svim basenskim pogonima primenjene su organizacione, tehničke i zdravstvene mere. Organizovan je rad u tri smene, povećali smo broj i trajanje pauza i obezbedili dovoljne količine rashlađene vode, pojašnjava referent bezbednosti i zaštite na radu Vladimir Dimitrijević dok traje raspodela hladne mineralne vode. Dimitrijević priča takođe da se u okviru redovnog održavanja rudničkih puteva cisterne svakoga dana „okupaju“ sa oko 300 kubika tehničke vode, kako bi se slegla prašina koju za sobom ostavljaju teški kamioni.

– Putevi se dobro održavaju jer su cisterne non-stop na terenu, pa uspevaju da rasteraju oblake prašine i koliko-toliko osveže kop, a i zaštite obližnje selo od nje. Takođe, pojačali smo i osmatranje okolnih šuma i ostalih zelenih površina, a cisterne su tu da odmah priskoče gašenju početnog požara, kaže Dimitrijević.

Bagerista Ivan Šerbanović, koga smo zatekli na etaži ispod one koju su palioci pripremali za miniranje, izašao je iz kabine svež i nasmejan, potvrđujući činjenicu da koliko god da je posao rudara težak, uz novu opremu i ekstremna vrućina i zima lakše se podnose.

– Napolju jeste 40 u plusu, ali moja kabina je klimatizovana, pa mi posao ne pada teško. Čim vrućine zapeku, ja erkondišn podesim na „proleće“ i nema problema. Klima je spas, reče nam Ivan.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari