Đaci u Srbiji najlošije su uradili završni ispit iz matematike, na kome su u proseku osvojili 4,27 bodova, od mogućih 10, pokazuju preliminarni rezultati Ministarstva prosvete. Učenici su na testu iz maternjeg jezika imali u proseku 6,53 poena, a na kombinovanom 6,28. Mali maturanti pokazali su lošije znanje iz matematike od prethodne generacije, jer je lane na tom testu prosek bio 4,97 poena.

 Bolji su bili na kombinovanom testu, s obzirom da je prošle godine prosek na nivou države bio 6,69 a iz srpskog jezika 6,25 poena (ovde nisu uračunati rezultati đaka koju su taj ispit polagali na svom maternjem jeziku).

Slični rezultati zabeleženi su i po školskim upravama, u kojima kažu da je završni ispit protekao bez većih problema. Načelnica Školske uprave Užice LJubinka Krvavac kaže za Danas da o tome svedoči i mali broj prigovora školskim komisijama na području Zlatiborskog okruga, dok okružna komisija kao drugostepeni organ juče do 13 sati nije dobila nijednu žalbu. Na području Zlatiborskog okruga učenici su iz maternjeg jezika imali u proseku 6,48 poena, iz matematike 4,64 i na kombinovanom 6,47.

– Na području Školske uprave Kruševac učenici su iz maternjeg jezika imali u proseku 6,55 poena, iz matematike 4,39, a na kombinovanom testu 5,96. Ova generacija je postigla bolji rezultat iz maternjeg jezika i na kombinovanom testu nego prošlogodišnja, dok su iz matematike bili nešto lošiji. Nisu zabeležene nikakve neregularnosti – izjavio je za Danas Zoran Asković, načelnik ŠU Kruševac.

 Milan Bojanović, rukovodilac ŠU Zrenjanin, takođe potvrđuje da je mala matura i tu prošla bez ikakvih problema. Pomeranje početka testiranja na devet sati se, po njegovom mišljenju, pokazao kao mudar potez, jer su đaci završili polaganje pre nego što je počela velika vrućina. U Srednjobanatskom okrugu prosečan broj bodova iz maternjeg jezika je 5,8, iz matematike 3,48, a na kombinovanom test 5,05. U samom Gradu Zrenjaninu učenici su pokazali bolje znanje na sva tri testa. Kao razlog lošijeg postignuća iz matematike on navodi to što je u mnogim zadacima morao da se prikaže i postupak, koji se bodovao, dok se na druga dva testa dosta odgovora zaokruživalo, što je učenicima bilo lakše.

U Nišavskom okrugu malu maturu je pohađalo 3.464 učenika (od toga 2.500 iz škola u Nišu), a četiri đaka imala su maksimalan broj poena na sva tri testa. Dejan Gejo, načelnik ŠU Niš ističe za Danas da je, prema preliminarnim rezultatima, iz maternjeg jezika i na kombinovanom testu prosek oko 6,5 poena, a pet iz matematike.

– Ove godine bila je mnogo stroža kontrola, kao supervizori su angažovani i pedagoški savetnici, koji su najbolji nastavnici u svojim školama. Deca uvek nađu načina da se domunđavaju, ali je nama bitno da se spreči organizovano prepisivanje i mislim da smo u tome uspeli – navodi Gejo.

Sumnjivi

U Ministarstvu prosvete nisu želeli da otkrivaju gde su slali dodatne supervizore, tačnije članove posebne radne grupe koja je ove godine formirana sa ciljem da obiđe škole u kojima su ranijih godina ostvareni „sumnjivi“ rezultati. Jedan načelnik školske uprave nam je rekao da je javna tajna da u tu grupu spadaju škole iz Niša, Leskovca i sa Novog Beograda. Analize završnog ispita koje je radio Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja već nekoliko godina ukazuju na „neobično visoka postignuća“ učenika iz Pčinjskog okruga, a to je lane zabeleženo i u Topličkom okrugu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari