Po četvrti put TV Šabac organizovala je tribinu „Svež vetar“, a gosti su bili prof. dr Srbijanka Turajlić i Zoran Panović, glavni i odgovorni urednik Danasa. Sala Šabačkog pozorišta bila je dobro posećena a teme su bili obrazovanje, stanje u medijima i aktuelna politička zbivanja.

                       P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; } Profesorka Turajlić ukazala je na paradoks da je obrazovanje bolje nego što je to situacija u društvu. Postižu se zavidni rezultati, ali je to uglavnom ličnim angažovanjem prosvetnih radnika. Nijedna vlast se nije ozbiljno bavila obrazovanjem jer su njihovi ciljevi i opredeljenja usmereni na četvorogodišnji mandat, a za ozbiljnu reformu školstva potrebne su decenije. Međutim, desilo se da su prosvetni radnici štrajkovali zbog ponižavajućeg položaja, kao i najnižih plata u javnom sektoru, ali su pre svega tražili podizanje ugleda obrazovanja. Nažalost, iako se štrajk protegao na gotovo pola godine, niko ih nije podržao, ni roditelji, jer se to tiče budućnosti njihove dece, kao i tzv. društvena elita, koje to treba da se tiče jer samo obrazovanjem se dostiže do društvenog razvitka. Urednik Danasa Zoran Panović podsetio je da se u Srbiji mnogo šta nepravedno urušilo. Da je bilo Službe društvenog knjigovodstva, ne bi se desila pljačkaroška privatizacija, tako je propalo i usmereno obrazovanje koje je pripremalo generacije za posao.

U devedesetim godinama znala se tačna podela na državne odnosno režimske i opozicione medije. Opozicioni mediji bili su tada svi zajedno. Međutim, sada ima mnogo nepoznanica, ne znaju se vlasnici pojedinih medija, privilegovani mediji ne plaćaju porez državi, a da se to, na primer, desi Danasu, iz momenta bi bio zatvoren. Desio se i masakr lokalnih medija u privatizaciji. Mediji su kupovani, pre svega, zbog lokacija i poslovnog prostora, a nove vlasnike nije interesovalo informisanje. U ovom vremenu posebno je mračno tzv. tabloidno novinarstvo, koje služi sa političke obračune. Počelo je posle petog oktobra, gde su tabloidi služili kao toljaga, pa ih je čak koristio i Tadić. Tržište je malo, a uz pad čitalačke i kulture uopšte mediji su dospeli u vrlo nezavidnu situaciju. Tako je ugašen „Utisak nedelje“, a to je bila emisija koja je otvarala dijalog vlasti i opozicije.

Zoran Panović istakao je da postoji kriza višepartizma, jer su se ljudi razočarali rezultatima stranaka, pa tako ne žele ni političko angažovanje. Stranke nisu isprofilisane, ne zna se koja je pozicija socijalista ili desnog centra. Na primer, DS je sa Đinđićem otišla na poziciju socijaldemokratije, iako većina članstva nije bila za tu levu orijentaciju. Govoreći o predsedniku Nikoliću Panović je rekao da on oslikava prosek Srbije. Đinđić je bio pametniji od proseka, Tadić lepši. Ali Nikolić je upravo prilika ovakve Srbije. Panović je rekao da premijer Vučić delom zbog posete Americi pacifikuje stanje u Srbiji, pa je tako došlo i do susreta sa predstavnicima NVO kao i sa ombudsmanom. Takođe je ukazao da se Vučić izvinio prilikom posete Danasu za sve ono što je bilo tokom njegovog ministrovanja krajem devedesetih godina.

Posebna tema bile su lažne diplome, a prof. dr Turajlić rekla je da se akademska zajednica nije ogradila od toga, a posebno ponižavajuće bilo je javno prozivanje za plagijate doktorskih disertacija, kao što je to bila disertacija ministra Stefanovića. Sa takvim odnosom prema najvišim akademskim zvanjima ne može se imati autoritet za buduće stručnjake. U tom kontekstu Panović je napomenuo da ni eksperti ne mogu biti garant boljitka države a zemlju su jedno vreme vodili filozofi Đinđić, Koštunica kao i prof. dr Mićunović.

Inače, Šabac je jedna od retkih gradskih samouprava gde vlast drži koalicija okupljene oko stranaka Zajedno za Srbiju, SPO, DS, LDP, pokreta Zapadna Srbija, koja zajedno sa SPS ima dvotrećinsku većinu u gradskoj skupštini.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari