U Kraljevačkom pozorištu je u sredu otvorena izložba „Nušić na kraljevačkoj sceni“, kojom se Kraljevo pridružilo onim gradovima koji su ove godine obeležili sto pedeset godina od rođenja Branislava Nušića.

Izložba čiji su organizatori Narodni muzej Kraljevo i Kraljevačko pozorište uz podršku Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka Republike Srbije delo je Mirjane Savić i Jasmine Dražović, kustoskinja kraljevačkog muzeja. Obraćajući se prisutnima na otvaranju izložbe, Mirjana Savić je iznela nekoliko upečatljivih utisaka koji su joj se nametnuli tokom pripreme ove izložbe. Prvi je svakako činjenica da je Nušić jedan od najzastupljenih autora na repertoaru Kraljevačkog pozorišta čije je „Sumnjivo lice“ sa čak osam premijera najizvođeniji komad u istoriji ovog pozorišta. Drugi utisak tiče se povezanosti i saradnje pisca, prevodioca, novinara, glumca, reditelja i profesora dikcije Kraljevčanina Radoslava Vesnića (1891-1980) i Branislava Nušića. Vesnić je prvi postavio na sceni Narodnog pozorišta u Beogradu 1937. godine Nušićev komad „Pokojnik“ samo nekoliko meseci pre smrti velikog komediografa. Obavljajući od 1945. do 1947. godine dužnost direktora kraljevačke gimnazije, Vesnić je bio aktivan i u radu KUD „Abrašević“ osnovanog 1926. godine. Ovo društvo je u prvim posleratnim godinama sve do 1949. godine obavljalo i funkciju pozorišta, a na repertoaru su mu, zahvaljujući Vesniću, bili Nušićevi komadi „Pokojnik“, „Vlast“, „Protekcija“. Čak četiri Nušićeva komada bila su na repertoaru profesionalnog kraljevačkog pozorišta u prve dve godine njegovog rada od 1949. do 1951. godine. Zatečenost savremenošću likova i zapleta u Nušićevim pozorišnim komadima treći je upečatljivi utisak Mirjane Savić, autorke izložbe. Praksa postavljanja Nušićevih komada na scenu Kraljevačkog pozorišta nastavljena je do današnjih dana, a poslednja premijera bila je u sezoni 2008/2009. kada je reditelj Miodrag Dinulović, sadašnji upravnik pozorišta, postavio „Familiju“, adaptaciju Nušićeve „Ožalošćene porodice“. Prikazivanje snimka sa te premijere bio je deo svečanosti upriličene povodom izložbe, a sama izložba sadrži brojne fotografije sa predstava Nušićevih komada, eksponate iz fundusa korišćene scenografije kao i nekoliko kostima korišćenih na sceni Kraljevačkog pozorišta u Nušićevim komadima. Svojevrsni raritet predstavlja i kopija zapisnika disciplinske komisije pozorišta u Rankovićevu (aktuelnom imenu Kraljeva u periodu 1949 – 1954) iz maja 1954. iz koga se vidi da je, zbog kašnjenja na probe Nušićeve komedije „Dr“, kažnjen glumac i reditelj Slavko Đorđević sa umanjenjem plate od 10 odsto. Izložba je postavljena u foajeu Kraljevačkog pozorišta, a planirano je da se početkom 2015. godine prikaže i u Beogradu u prostorijama Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka Republike Srbije.

Amateri startovali sa Nušićem

Lokalne vlasti su 1956. godine ukinule profesionalno pozorište u Kraljevu, ali je tadašnji Gradski narodni odbor na inicijativu pokojnog glumca amatera Sretena Stepića i nekolicine ljubitelja pozorišta, uglavnom radnika „Fabrike vagona“ i „Magnohroma“ osnovao Amatersko pozorište Kraljevo. Već u novembru te 1956. godine izvedena je prva predstava, a bila je to Nušićeva komedija „Put oko sveta“ u režiji Zdravka Lukića. Inicijator osnivanja amaterskog pozorišta Sreten Stepić ostao je upamćen kraljevačkoj publici po neponovljivoj ulozi Jerotija Pantića iz „Sumnjivog lica“, a njemu u čast je ta predstava, sedmi put premijerno, izvedena 27. marta 1997. godine povodom Dana pozorišta kome je 1993. godine vraćen profesionalni status.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari