U prostoru nekadašnje tekstilne fabrike Froteks otvoren je Centar za reciklažu tekstila u kome će žene, kako je najavljeno, izrađivati tekstilnu galanteriju, korporativne poklone i propagandni materijal za institucije. Otvaranje centra je omogućeno saradnjom užičkog Ženskog centra i Regionalne razvojne agencije „Zlatibor“ iz Užica u okviru projekta „Reciklažom tekstila do održivih rešenja“, koji je, posredstvom Programa prekogranične saradnje Srbije i Crne Gore, finansijski podržala EU.

Istakavši da je namera da se od recikliranog tekstila izrađuju proizvodi čijom prodajom će se finansirati rad centra, Miloš Radojević iz RRA „Zlatibor“, inače menadžer projekta, istakao je da se time promoviše žensko stvaralaštvo i najavio da će biti zaposlene žene sa nižim stepenom obrazovanja, te da se, kroz reciklažu tekstila, iskazuje i briga o zaštiti životne sredine.

– Želimo da tekstil, koji se tretira kao otpad, učinimo resursom i da od njega napravimo dodatnu vrednost kroz proizvode za koje se nadamo da ćemo uspeti da prodamo na tržištu. Osim toga, u centru će se zaposliti žene sa niskim stepenom stručne spreme, a koje su veoma dugo u evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje, čime se rešava veliki problem lokalne zajednice. Osim toga, tu je i ekološki aspekt celog projekta, jer će tekstil dobijati neku drugu svrhu i neće se odlagati na deponiju, istakao je Radojević.

arina Tucović, predstavnica Ženskog centra, udruženja građana koje je pokrenulo taj projekat i koje godinama promoviše potrebu ekonomskog i psihološkog osnaživanja žena, posebno onih iz teško zapošljivih grupa, najavila je da će u junu početi da radi radionica za izradu predmeta od recikliranog tekstila u kojoj će se zaposliti deset žena.

– Cilj postojanja centra za reciklažu tekstila je ekonomsko osnaživanje žena i promocija ženskog stvaralaštva i kreativnosti. Na tržištu Srbije i Crne Gore ne postoji adekvatna ponuda recikliranog tekstila, pa smo se odlučili da izrađujemo proizvode tekstilne galanterije, korporativne poklone i propagandni materijal za institucije – objasnila je predstavnica Ženskog centra Užice. Tokom projekta kupljena su dva kontejnera u koje građani mogu da odlažu tekstil, a u planu je da se još jedan postavi u sedištu tog centra.

– To su specijalizovani i prvi kontejneri takve vrste u zapadnoj Srbiji. Od prihoda prikupljenih na dobrotvornoj večeri koju smo, van ovog projekta, organizovali u oktobru prošle godine, uspeli smo da kupimo još jedan kontejner koji bi trebalo da stigne za mesec dana. Dva kontejnera biće postavljena u gradu, kako bi se građanima olakšala predaja tekstila, a treći će biti ispred sedišta našeg centra – objasnila je Marina Tucović.

 Inače, prostor u kome se nalazi Reciklažni centar je uređen i potpuno opremljen krajem prošle godine, a organizovana je jednomesečna obuka za dvadeset žena, od kojih će njih deset izrađivati kućne prostirke, jastuke, prekrivače, zanimljive torbe, futrole, cegere i još mnogo toga. U projekat su bili uključeni i učenici Umetničke škole u Užicu, koji su dizajnirali odeću od recikliranog tekstila i prikazali je na izložbi „Recikliraj – Kreiraj – Uživaj“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari