Turska firma IHTIMAT iz Istanbula kupila je dva hektara zemljišta u industrijskoj zoni u Šapcu gde će podići mlekaru i zaposliti stotinu radnika. Vrednost investicije je oko četiri miliona evra, a mlekara bi počela sa radom u aprilu naredne godine.

Na veliko zalaganje ministra za trgovinu Rasima Ljajića industrijsku zonu u Šapcu obišao je vlasnik kompanije Šahir Kara i izrazio zadovoljstvo ponuđenim uslovima, a u ponudi su bile lokacije u Obrenovcu, Zrenjaninu i PKB.

– Ako se dogovorimo sa lokalnom samoupravom, za pet meseci će početi da radi fabrika kapaciteta 50 tona mleka i mlečnih proizvoda dnevno. U početku bi se proizvodio kačkavalj, mocarela, feta i maslac, a najveći deo bi se izvozio u Rusiju. Mesečni obrt bio bi dva miliona dolara, istakao je Šahir Kara. Ova firma ima u Turskoj tri fabrike za preradu mleka, sa dnevnim kapacitetom od 700 tona.

Ministar Ljajić je ukazao da, nažalost, Srbija do sada nije imala turskih investicija, svega oko 30 kompanija koje posluju u Srbiji, i da bi dolazak ovog investitora bio najbolja preporuka za druge turske investitore koji su se povukli s tržišta Sirije, Iraka i Libije.

Iako Šabac ima čak dve industrijske zone, od čega je severozapadna najveća u Srbiji, sa 500 hektara, gde su dovedene potrebne instalacije za gas, struju, vodovod, kanalizaciju, i gde je gradska uprava uložila 10-ak miliona evra, do sada nije bilo većih proizvodnih investicija u Šapcu. Uloženo je 15 miliona evra u Hotel Slobodu, u „Kapitol park“ devet miliona evra, jedna od većih investicija bila je i „Roda“, ali u sektoru industrijske proizvodnje najviše je investirao italijanski Veskovinija, oko pet miliona evra. Mada se nalazi u blizini Beograda i Novog Sada, Šapcu za veće interesovanje investitora nedostaje autoput, a plovni kanal Savom nije čišćen od 1990. godine. Inace, u Šapcu na posao čeka oko 15.000 nezaposlenih lica.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari