– Nasilje u porodici, nad ženama, među osnovcima i srednjoškolcima sve je češće, ali o njemu se govori tek kada se desi tragedija i kada postane udarna vest. Nema sredine koja je pošteđena slučajeva nasilja, pri čemu se neki slučajevi prijave, a jedan deo njih sigurno prećuti.

Prevencija nasilja u koju će biti uključeni svi relevantni faktori bila je motiv da majdanpečki Dom zdravlja „Dr Veroljub Cakić“ inicira sastanak na kome su, osim zdravstvenih radnika, o inicijativnom predlogu za prevenciju nasilja nad ženama, u porodici i među vršnjacima, razgovarali predstavnici svih osnovnih i srednjih škola, Ustanove za decu „Marija Munćan“, Centra za socijalni rad, policije, Javnog tužilaštva u Majdanpeku i čelnici opštine Majdanpek. Ovom je prilikom iznet podatak da je u opštini Majdanpek od početka ove godine prijavljeno 19 slučajeva nasilja u porodici.

– Kako bi se sve žrtve nasilja zaštitile od nasilnika, potrebno je otvaranje prihvatne stanice u Majdanpeku – smatra direktorka Centra za socijalni rad Majdanpek, Vesna Tričković.

Kada je bilo reči o vršnjačkom nasilju u školama i van njih, predstavnici obrazovnih ustanova složni su oko uvođenja video nadzora, obezbeđenja i školskog policajca.

            – Neophodno je postavljanje video nadzora u svim školama, uvođenje obezbeđenja, ali i školskog policajca koji bi svojim patroliranjem u širem krugu škola sprečio nasilje među decom i van samih škola – ocenjuje direktor majdanpečke Gimnazije Dejan Trifunović.

Otvaranje prihvatne stanice, uvođenje video nadzora, školskog policajaca tek je deo zaključaka i aktivnosti proisteklih na ovom sastanku, a predloženih u cilju prevencije nasilja.

– Doneli smo zaključke koji se prvenstveno odnose na formiranje operativnog tima za prevenciju nasilja, koji će činiti predstavnici svih relevantnih ustanova i institucija, a čija će obaveza biti da reaguju po prijavi nasilja. Dok opština ne osposobi lokalni SOS telefon za prijavu, građani bilo koji vid nasilja, pored policije i Centra za socijalni rad, mogu prijavljivati i Hitnoj službi u Majdanpeku na broj 194 – objašnjava direktor Doma zdravlja u Majdanpeku, dr Milojko Nešović.

            Nasilju se mora stati na put, zajedničkim koordiniranim radom, sistemski i sveobuhvatno, sa nultom tolerancijom na nasilje svake vrste, u svakom uzrastu i na svakom mestu. Nasilje nema opravdanja, zato treba omogućiti uslove da se ono odmah zaustavi, spreči njegovo ponavljanje i obezbedi bezbednost onih koji su bili žrtve nasilja, složni su učesnici sastanka u Majdanpeku koji se bavio inicijativnim predlogom za prevenciju nasilja nad ženama, u porodici i među vršnjacima.

 

                                                                                               

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari