Zbog višegodišnjeg prokišnjavanja i truljenja drvene građe, deo krova sa Jokanovića kuće, jedinog etnografskog spomenika kulture te vrste u Užicu, pao je u utorak uveče. Na sreći niko nije povređen, a za hitnu sanaciju reprezentativnog zdanja potrebno je oko dva miliona dinara.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

Reprezentativni objekat od izuzetnog kulturnog značaja, koji je pod zaštitom države, potiče iz druge polovine 19. veka i izgrađen je kao spratna građanska kuća sa stambenim i ekonomskim delom. Pripadala je trgovačkoj porodici Jokanović, ali je kasnije menjala vlasnike. Ona je svojevrsni etnografski muzej i jedan od retkih spomenika balkansko-orijentalne arhitekture i nudi uvid u način na koji je živela građanska porodica tog doba.

Za kulturno dobro – spomenik kulture, proglašena je 1988. godine, a četiri godine nakon restauracije je otvorena stalna postavka „Gradska kuća u Užicu u XIX i početkom XX veka'', koja prikazuje preobražaj Užica od turske kasabe u srpsku varoš. Međutim, od tada u objekat nije bilo dodatnih ulaganja, jer, kako tvrde u Narodnom muzeju u Užicu, koji upravlja Jokanovića kućom, nije bilo novca.

– Objekat nije renoviran od 1992. godine, iako smo mi to kao prioritet navodili i novac tražili iz lokalnog budžeta i od nadležnih institucija. Tražili smo milion dinara iz gradskog budžeta za ovu godinu, ali zbog štednje, finansiranje rekonstrukcije je skinuto kao stavka u gradskoj kasi – rekao je za Danas Nikola Gogić, direktor Narodnog muzeja, dodavši da je krovna građa trula i da je potrebno hitno da se se skine i zameni novom konstrukcijom, te da će novac za to zatražiti od Ministarstva za kulturu, ali i od lokalne samouprave.

– Razumem da nema para, ali hitna sanacija je jednostavno neophodna, jer je u pitanju objekat koji je vredno kulturno dobro i pod zaštitom je države – upozorio je Gogić, objasnivši da su otkazane manifestacije koje su bile planirane u prizemnom delu zgrade, ali da su i dalje moguće posete prostorijama sa etnografskom postavkom na spratu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari