Punih 18 decenija u Tekiji, ribarskoj varošici u Đerdapu, potomci dunavskih alasa stiču prva znanja. Time se tekijanska Osnovna škola „Svetozar Radić“ svrstava među najstarije obrazovne ustanove u Srbiji i danas će učenici i nastavnici na prigodan način obeležiti 180 godina školstva u Tekiji. Pedantni hroničari pribeležili su da je prva generacija Tekijanaca u školu pošla 24. marta daleke 1834. godine.

Od tada do danas u školskim klupama su se obrazovale brojne generacije đaka. Mada ih je pedesetak, tekijanski osnovci uspešno nastavljaju tradiciju prethodnih generacija, a sve uz pomoć desetak nastavnika i učitelja. Oni danas znanje stiču u jednoj od najopremljenijih škola u kladovskom kraju, školi koja ima jedinstveni muzej starih kompjutera i informatičke opreme, školi uz čiju se pomoć otkriva „Čudesno blago Đerdapa“.

– Naša škola se oduvek isticala inovativnim pristupom u nastavi i organizaciji vannastavnih aktivnosti, mlad kolektiv je spreman da izađe iz ustaljenih šema nastave i potrudi se da deci ponudi nešto novo, nešto drugačije. Stoga, ne čudi što smo deo jedne odabrane grupe u Srbiji koja je tokom 2012. godine učestvovala u zajedničkom programu Ujedinjenih nacija Održivi turizam u funkciji ruralnog razvoja – saznaje Danas od odgovornih ljudi tekijanske škole.

Oni objašnjavaju da su u okviru ovog programi, koristeći lokalne resurse i lokalne partnere, osmislili niz kreativnih radionica sa ciljem da se deca školskog uzrasta edukuju putem aktivnog učenja, stvarajući tako jak kontrast trenutnoj ponudi vannastavnih aktivnosti i ekskurzija.

– Otkrivajući „Čudesnog blaga Đerdapa“ učenici koji dođu u Tekiju ovde mogu da upoznaju biljni i životinjski svet, ali i istorijsko i kulturno nasleđe na području Nacionalnog parka Đerdap, da nauče da prave eterska ulja od biljaka, predmete od gline kakve su pravili stari Rimljani i rukotvorine od drveta. Ovde mogu da se druže sa kapetanima i ribarima i uz njihovu pomoć da savladaju vožnju alaskog čamca na jedno veslo, nauče da vezuju razne mornarske čvorove, ali i kako da ulove soma na bućku, upoznaju stare običaje meštana i nauče osnovne korake vlaških igara – otkrivaju nam u školi „Svetozar Radić“ detalje ovog zanimljivog programa koji pored drugačijeg pristupa obrazovanju, ima za cilj stvaranje uslova za razvoj održivog ruralnog turizma.

Istorija prve škole u Tekiji

Po povlačenju Turaka sa ovih prostora, 1834. godine otvorena je prva škola u Tekiji, izgrađena i finansirana sredstvima tadašnjih stanovnika. Godinu dana po otvaranju, dakle školske 1835/1836. godine, školu je obišao profesor Petar Radovanović, prvi direktor svih osnovnih škola, koji u svom izveštaju spominje meštanina Stojana Petrovića, prvog učitelja u Tekiji. Zabeležen je i podatak da je u Tekiji 1880. godine u školu bilo upisano 76 učenika, od čega je 26 bilo ženske dece. Do 1955/56. godine škola egzistira kao četvororazredna, a od školske 1956/57. uvodi se predmetna nastava u petom i šestom razredu. Ovoj matičnoj školi 1964/65. godine pripojene su i dve isturene škole koje su do tada bile samostalne, i to škola u Golom Brdu i škola u Planinici. Školske 1963/64. imala je 302 učenika od prvog do osmog razreda, što predstavlja najveći broj od nastanka škole do danas.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari