Gradska toplana u Užicu isključila je sa sistema daljinskog grejanja 35 stanova čiji vlasnici za tu uslugu duguju od 50.000 do 400.000 dinara.

S druge strane, to javno-komunalno preduzeće zatražilo je poskupljenje te usluge za domaćinstva sa sadašnjih 85,78 na 101 dinar po kvadratnom metru, bez PDV, kao i primenu povoljnijeg cenovnika za privredu i povlašćene korisnike, koji je ranije određen uredbom Vlade Srbije.

– Sa sistema daljinskog grejanja isključili smo 35 od ukupno 470 domaćinstava čiji ukupan dug iznosi 70 miliona dinara. Nastavićemo isključenja i o tome smo obavestili gradsku vlast, jer je finansijsko stanje u preduzeću veoma teško. Nije korektno da 85 odsto građana, koji redovno plaćaju svoje obaveze, ostanu bez grejanje zbog onih koji tu uslugu ne plaćaju čak šest godina – rekao je za Danas Zoran Šibalić, direktor Gradske toplane, dodavši da su među dužnicima i oni koji su reprogramirali dug, ali ni posle toga nisu izmirivali obaveze.

Istakavši da to preduzeće potražuje ukupno 230 miliona dinara, od čega građani duguju 110 miliona, gradska uprava i budžetske ustanove isto toliko, dok je dug privrede oko desetak miliona dinara, Šibalić je naveo da je sa predstavnicima gradske vlasti postignut dogovor o reprogramu njihovog duga na 36 meseci, te da sa privredom to preduzeće nema većih problema, jer potraživanja naplaćuje vrlo brzo nakon utuženja.

Na pitanje Danasa da li među stanarima čija su domaćinstva isključena sa sistema daljinskog grejanja ima siromašnih, Šibalić je rekao da je „takvih veoma malo, ali da su većina dobrostojeći građani“.

– Raspolažemo sa minimalnim količinama energenata, jer smo za prošlu grejnu sezonu podigli kredit od 200 miliona dinara, upravo zbog neplatiša. Ostalo nam je da vratimo oko 12 miliona dinara, nakon čega ćemo morati da podignemo novi kredit i, pored teškog finansijskog stanja u preduzeću, Užice neće imati problema sa grejanjem – poručio je Šibalić.

S druge strane, on je za Danas potvrdio da je to preduzeće od Gradskog veća zatražilo poskupljenje grejanja za domaćinstva i primenu uredbe Vlade Srbije o promeni sadašnjeg odnosa cena te usluge, po kome povlašćeni korisnici plaćaju dva, a privreda dva i po puta veću cenu od domaćinstava. Po toj uredbi, od pre tri godine, utvrđeno je da privreda i povlašćeni korisnici treba da plaćaju jedan i po put veću cenu od domaćinstava. Po novom cenovniku, bez uračunatog PDV-a, domaćinstva bi umesto sadašnjih 85,78 plaćala 101 dinar, a privreda i povlašćeni korisnici, ukoliko se primeni pomenuta uredba, nešto više od 150 dinara.

– Tražili smo da se poveća cena za domaćinstva, a da se na osnovu toga smanji cena za privredu i povlašćene korisnike. Za tri poslednje godine 153 privredna subjekta su tražila da se isključe sa daljinskog grejanja zbog visoke cene koja je 213, a za povlašćene korisnike skoro 170 dinara. Iako je uredbom Vlade Srbije svim lokalnim samoupravama naloženo da primene novi odnos cena, gradska uprava u Užicu to još nije prihvatila i Užice je među nekoliko gradova u Srbiji u kojima se ta uredba ne primenjuje – naveo je Šibalić.

Na pitanje da li će poskupljenjem grejanja za domaćinstva Gradska toplana imati još većih problema u naplati, Šibalić kaže da je jedino rešenje u plaćanju po realnom utrošku toplotne energije za svaki stan.

– Gradska toplana u Užicu za to je spremna već tri godine i to je najbolji način plaćanja, ali za to nismo dobili saglasnost gradske uprave – navodi Šibalić i dodaje da većina stanara grejanje plaća paušalno i to dvanaest meseci tokom godine, na osnovu potrošnje podstanice u stambenoj zgradi.

– Grejanje obezbeđujemo za 30 individualnih kuća i sa vlasnicima nemamo nikakvih problema. U 23 stambene zgrade već tri godine grejanje naplaćujemo po utrošku toplotne energije i stanari su veoma zadovoljni. Najpravednije je da se u svaki stan ugrade delitelji za svaki radijator, što su učinili stanari u te 23 zgrade, jer se na taj način tačno zna koliko je koji stan potrošio. To je i u našem interesu, jer možemo da uštedimo energiju – objašnjava naš sagovornik.

Privilegija

– U pitanju je 25 odsto građana koji se greju na daljinsko grejanje i to plaćaju 12 meseci. Međutim, šta da rade 75 odsto građana koji se greju na drva i ugalj, koji to moraju unapred da plate? Nije skupo daljinsko grejanje i, po mom mišljenju, to je privilegija – smatra direktor užičke toplane i dodaje da zbog cene niko od građana nije podneo zahtev za isključenje sa daljinskog grejanja.

Računica

Prema sadašnjem cenovniku, za stan od 60 kvadrata Gradska toplana tokom cele godine naplaćuje 5.660 dinara sa uračunatim PDV-om od 10 odsto, što znači da je ukupna suma za celu grejnu sezonu 67.940 dinara. Ako se taj iznos podeli na šest meseci, koliko traje grejna sezona, to bi iznosilo 11.323 dinara mesečno. Toj sumi trebalo bi dodati i trošak za dogrevanje na električnu peć ili klima-uređaj, što je neophodno uoči i tokom grejne sezone, jer se kotlarnice u zgradama gase između 19.30 do 20.00 časova.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari