Na poziv kragujevačkog gradonačelnika Radomira Nikolića, radnici i mehanizacija komunalnih preduzeća iz dvadesetak gradova i opština Srbije bili su u petak upućeni u šumadijsku prestonicu kako bi sa njenih ulica uklonili smeće, jer to odbijaju da urade zaposleni u tamošnjem JKP Čistoća, koji su u štrajku i zahtevaju da im se isplate zarade za dva i po meseca.

I pored ogorčenja kragujevačkih komunalaca, štrajkbrejkerski konvoj iz Užica, Čačka, Prokuplja, Boljevca, Beograda, Novog Sada, Ljiga, Uba, Smedereva, Aranđelovca, Kruševca, Gornjeg Milanovca, Kraljeva, Negotina i drugih gradova je obavio zadatak, a Radomir Nikolić je dokazao da nema tog đubreta koje ne može da se ukloni snagom „volje“, „prijateljstva“ i „solidarnosti“.

– Pokazali smo da možemo da očistimo grad. U Kragujevac su došli drugi radnici da očiste đubre, a mogu to da urade i sutra i prekosutra – poručio je Nikolić i obelodanio da je tu akciju pripremao danima kako bi „preventivno delovao, jer je Institut za javno zdravlje Kragujevca najavio da bi zbog neiznošenja smeća moglo da dođe do širenja zaraznih bolesti“. Objasnivši da razume kragujevačke komunalce, ali da nema para u gradskom budžetu, Nikolić je rekao da troškove te akcije neće platiti Kragujevčani, već prijateljski gradovi iz kojih su pristigli komunalci i kamioni.

Malo koji gradonačelnik i predsednik opštine u Srbiji, koji ima partijsku knjižicu SNS, nije odoleo kragujevačkom „fermanu“, jer su bili svesni činjenice da ga je potpisao sin šefa države i visoki funkcioner SNS, a ne samo gradonačelnik šumadijske prestonice. Iako tvrde da su smeće čistili radi Kragujevčana, a ne radi sina Tomislava Nikolića, utisak je da se iza takve „solidarnosti“ kriju drugačiji motivi, koji celu Srbiju pretvaraju u smetlište.

Jedan od prijateljskih gradova koji je učestvovao u kragujevačkom „komunalnom ratu“ bilo je Užice. Po nalogu užičkog gradonačelnika Tihomira Petkovića (SNS) upućena su dva kamiona sa posadama iz JKP „Bioktoš„ i Regionalnog centra za upravljanje otpadom „Duboko“. Saopštavajući da je u četvrtak dobio pismo od kragujevačkog gradonačelnika, koji je istovremeno i komandant tamošnjeg Štaba za vanredne situacije, a koji ga je zamolio da Užice pošalje dva vozila, Petković je objasnio da je odluku o tome doneo on i da je zahtev prosledio direktorima „Bioktoša“ i „Dubokog“, koji su uputili u Kragujevac tražena vozila sa posadama. Odbacivši tvrdnje da su resursi komunalnih službi Užica iskorišćeni u političke svrhe, Petković je poručio da je „Užice iskazalo razumevanje za probleme Kragujevčana“.

– Da gradonačelnik Kragujevca nije sin predsednika Republike, da je neko drugi, posebno da je iz opozicije i da je poslao ovakav dopis i da smo mi izašli u susret tom dopisu, pretpostavljam da niko ne bi postavljao pitanje zašto smo to uradili. Mi, Užičani, nismo slali pomoć gradonačelniku Kragujevca, niti sinu predsednika Republike, nego smatramo da smo učinili dobro građanima Kragujevca čija većina, po informacijama koje imamo, podržava vlast koja je u njihovom gradu – rekao je novinarima užički gradonačelnik i poručio da će troškove angažovanja užičkih komunalaca platiti Grad Užice.

Tokom sednice užičke skupštine, koja je održana takođe u petak i kada je skupštinska većina okupljena oko SNS i SPS odlučila da zaduži grad sa 180 miliona dinara, Ivan Filipović, zamenik predsednika opozicione odborničke grupe DS, pitao je po kom zakonskom osnovu su kamioni i zaposleni iz dva užička javna preduzeća upućeni u Kragujevac, a gradonačelnik Petković je rekao da on to „ne zna, ali da će odgovor ponuditi stručne skupštinske službe“.

– Nismo reagovali na osnovu toga da li je ili nije proglašena vanredna situacija u Kragujevcu, jer to ne znamo – rekao je Petković, poručivši da „tom odlukom nije podržano rukovodstvo Kragujevca, niti ljudi koji štrajkuju, nego građani tog grada“, na šta je predsednik skupštine Radiša Marjanović (SPS) dobacio: „Čestitam, gradonačelniče“.

Zamena teza

Podsetivši na to da su Užicu prošle godine, zbog problema sa vodosnabdevanjem, drugi gradovi pomagali i upućivali cisterne za vodu, Mirjana Radivojčević, direktorka JKP Bioktoš, koja je na tu funkciju izbrana na predlog socijalista, istakla je da je to preduzeće pomagalo i drugim gradovima, ali je „zaboravila“ činjenicu da je pomoć prošle godine pristizala Užičanima zbog vanredne situacije, koja je još uvek na snazi, a ne zbog toga što su štrajkovali radnici komunalnih preduzeća.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari