Tradicija pozorišnog života u Zaječaru duga je gotovo sedam decenija, a početak datira od 2. februara 1947. godine, kada je u Zaječaru formirano Oblasno narodno pozorište. U nekadašnjem Esnafskom domu, na sceni novog profesionalnog pozorišta, kao prva predstava odigrana su „Žita cvetaju“ Jurija Mokreva. Pedantni hroničari zabeležili da je sa samo dva profesionalca, prva pozorišna sezona donela sedam premijera i 82 reprize, koje je videlo više od 20.000 ljudi. Na repertoaru su bili komadi: Zona Zamfirova, Banović Strahinja, Koštana, Nikoletina Bursać, Gospođa ministarka, Čvor, Protekcija, Sumnjivo lice, Boing-Boing…

Pozorište je za veoma kratko vreme izraslo u uglednu i dobro organizovanu kulturnu ustanovu, koja je svoju delatnost vršila na području Timočke krajine, podsećaju u Pozorištu Timočke krajine „Zoran Radmilović“. Zaječarsko pozorište je 1965. iniciralo osnivanje jednog od najznačajnijih pozorišnih festivala u Srbiji i do sada su tokom višedecenijskog trajanja Susreti profesionalnih pozorišta Srbije „Joakim Vujić“ u Zaječaru održani šest puta. Ljudi iz zaječarskog pozorišta s pravom se ponose i na podatak da je ansambl osvojio 80 nagrada na festivalima koji su održavani širom Srbije, čime se svrstava u najuspešnije pozorišne ansamble u zemlji.

– Oblasno narodno pozorište bilo je i sresko i opštinsko i gradsko, zatim Narodno pozorište Zaječar-Bor i Pozorište Timočke krajine, da bi za 45. rođendan, 1992. godine dobilo ime Pozorište „Zoran Radmilović“, po velikanu srpskog glumišta koji je i rođen u Zaječaru. Iste godine osnovani su Dani „Zorana Radmilovića“, smotra najboljih pozorišnih ostvarenja, a nagrada koja nosi Zoranovo ime, u glumačkom svetu, važi za prestižnu. Od 2009. godine održava se i „Zaječar“, pozorišni festival koji svake godine okupi najmlađu publiku – navode u pozorištu „Zoran Radmilović“.

Pozorišnoj čaroliji koja u Zaječaru traje 68 godina sigurno je doprinelo preko 400 dosadašnjih premijera, a brojni pozorišni umetnici iz zemlje i inostranstva utkali su dobar deo sebe u život pozorišta. Publika je svih ovih godina, puneći pozorišnu salu, na adekvatan način odgovarala glumcima, rediteljima i svim drugim činiocima pozorišnog života. Publika će u neku ruku, biti i počasni gost na današnjem obeležavanju 68 godina postojanja i uspešnog rada. Tim povodom ansambl zaječarskog teatra izvešće predstavu „Dosije vojnika Čonkina“ po tekstu Vladimira Vojinoviča, u režiji Saše Volića, a ulaz je besplatan.

Nosilac kulturnih zbivanja

Iako ni 68 godina trajanja pozorišta nije za zanemarivanje, 1947. nije godina koja označava početak pozorišnog života u Zaječaru. Naime, prvo stalno profesionalno pozorište u Zaječaru formirano 1911. godine kao Povlašćeno timočko pozorište „Gundulić“, i po tome pozorišna tradicija u gradu na Timoku duga više od stotinu godina. Računajući „Gundilić“, pa potom oblasno, sresko, opštinsko, gradsko, sve do Pozorišta Timočke Krajine „Zoran Radmilović“ ova je institucija bila i ostala nosilac kulturnih zbivanja na ovim prostorima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari