Deset umetnika iz Turske, SAD, Egipta i Srbije, u okviru ovogodišnje dvadesete Međunarodne kolonije umetničke keramike „Zlakusa 2015“, stvaraju umetnička dela koristeći tehnologiju staru nekoliko vekova, koju koriste majstori-grnčari u selu Zlakusi, kod Užica. Koloniju, koja će trajati do 30. avgusta u radionici majstora Milana Savića, iz tog sela, organizuje Sofija Bunardžić, akademska keramičarka iz Užica i idejni tvorac te manifestacije, uz podršku grada i Ministarstva kulture.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

Osnovna karakteristika te kolonije je u izgradnji finih spona između tradicije i savremenih tendencija u umetničkoj keramici, tako što umetnici stvaraju dela koristeći staru grnčarsku tehniku i materijal. Ta tehnologija podrazumeva korišćenje drvenog točka i specijalne gline, koja je obogaćena mineralom kalcitom. Skulpture se potom prirodno suše, a nakon toga se, umesto u savremenim keramičkim pećima, peku na otvorenoj vatri, na temperaturu od oko 700 stepeni.

Prvobitna namera kolonije bio je da se kroz umetnički pristup sačuva i promoviše stari zanat i grnčarska tehnika u selu Zlakusi, koja je jedinstvena u svetu, što je postignuto nakon nekoliko godina, a kasnije je cilj bio da umetnici upoznaju staru zlakušku tehniku i da se njome koriste.

– Sa nekadašnjih pet ili šest majstora, koliko ih je bilo u Zlakusi, kada je kolonija osnovana, danas ih je više od četrdeset. To znači da smo obnovili taj stari zanat, koji mnogim porodicama u tom selu omogućava egzistenciju – objasnila je Sofija Bunardžić, istakavši da je Zlakusa postala prepoznatljiva u svetu, ne samo po starom grnčarskom zanatu, već i po umetničkom pristupu toj tehnici, koja je stara 400 godina. Do sada je u koloniji učestvovalo 320 umetnika iz 28 zemalja, koji su oduševljeni tehnikom, organizacijom i gostoprimstvom.

– Zlakusa je međunarodno poznata i priznata tehnika umetničke keramike, a učenici Umetničke škole u Užicu uče tu tehniku i to po planu i programu koji je odobrilo Ministarstvo prosvete. I na taj način pokušavamo da negujemo vrednu kulturni baštinu i tradicionalne vrednosti našeg kraja – objasnila je Bunardžićeva, podsetivši na to da još uvek nije obezbeđen odgovarajući prostor za više od hiljadu eksponata nastalih tokom prethodnih godina.

– Neki od radova su izloženi u Potpećkoj pećini, u saradnji sa Turističkom organizacijom Užica, a ostali su u magacinu. Ni posle devetnaest godina nije pronađeno trajno rešenje za skladištenje, čuvanje i izlaganje umetničkih dela nastalih tokom kolonije Zlakusa, koji su prikazivani na brojnim manifestacijama u svetu – navela je Sofija i dodala da je među umetnicima u svetu sve veće interesovanje za učešće u toj koloniji.

Učesnici su oduševljeni mogućnošću da koriste staru tehniku i da je kombinuju sa drugim materijalima.

– Tehnika je veoma zanimljiva, zbog specifičnosti samog materijala. Ona ima i neka ograničenja, ali i to može da bude veoma zanimljivo. Zbog toga, ono što uradimo ovde, ne može da bude urađeno ni od jednog drugog materijala. Jednostavno, oseća se zemlja, vatra, voda – kaže Velimir Vukićević, profesor na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu, koji je i ranije bio učesnik kolonije u Zlakusi. On dodaje da je kolonija u Zlakusi veoma važna, ne samo zbog njene jedinstvenosti, već i zbog tuga što umetnicima iz sveta pruža mogućnost razmene umetničkih iskustava.

– U Egiptu imamo sličnu koloniju, ali prvi put se srećem sa ovakvim tehnikom izrade keramike, koja je veoma zanimljiva. S druge strane, veoma sam uzbuđen što ću raditi sa umetnicima iz drugih zemalja – kaže Mohamed Abdel Hady, umetnik iz Egipta. Osim njega i profesora Vukićevića, učesnici kolonije su Jenny Mendes, Caroline Douglas i Marc Leuthold iz SAD, Perihan San Aslan, Yesim Zumrut, Canan Gunes i Kadir Erturk iz Turske, kao i Aleksandar Pedović iz Novog Sada.

Dobar glas

– Umetnici iz SAD stigli su u Zlakusu, nakon što se na seminaru u Dablinu prošle govorilo o našoj koloniji. Od tada razgovaramo o tome da oni budu učesnici ovogodišnjeg saziva. Lepo je čuti da kolege keramičari u svetu pričaju o nama – kaže Bunardžićeva i dodaje da su i drugi umetnici zainteresovani za učešće u koloniji, ali da broj ograničen, zbog ekonomskog stanja u zemlji



Pečenje na vatri

Nastala dela, nakon prirodnog sušenja, peći će se na otvorenoj vatri i to 28. avgusta u domaćinstvu grnčara Milana Savića, koji je bio domaćin umetnicima i tokom prve kolonije. Po tradiciji, krajem godine, dela sa kolonije biće izložena u Gradskoj galeriji u Užicu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari