Kakva je sudbina zrenjaninske fabrike lekova Jugoremedija, koja je u stečaju data u zakup novosadskoj firmi Union Medic, ali u njoj već duže vreme nema proizvodnje, zanima javnost, a ponajviše intrigira bivše radnike i male akcionare. Oni su od srede ispred glavne kapije Jugoremedije , odakle ne nameravaju da se sklone sve dok se ne usvoji njihov zahtev da se sprovede u delo zaključak koji je u vezi stečaja Jugoremedije doneo Privredni sud u Zrenjaninu.

 Sve se vrti oko procene vrednosti kapitala fabrike lekova, koja je prilikom uvođenja stečaja bila manja nego kada ju je nedavno na osnovu zahteva Privrednog suda uradio beogradski Zavod za veštačenje. Zato grupa nekadašnjih radnika i malih akcionara Fabrike lekova „Jugoremedija“ u stečaju zahteva da se sprovede u delo zaključak Privrednog suda, kojim se od podnosioca plana reorganizacije traži da izmeni taj dokument.

– Privredni sud je 1. aprila doneo zaključak da bi podnosioci plana reorganizacije, „Heta Ril Estejt“ iz Beograda i preduzeće „Union medik“ iz Novog Sada, trebalo da usklade plan sa novom procenom vrednosti imovine i kapitala firme. Vrednost Jugoremedije prema toj proceni iznosi 68 miliona evra. Prema našim saznanjima, podnosioci plana reorganizacije se već dve nedelje ne oglašavaju po tom pitanju, i nisu ispunili zahtev suda. Zato smo došli da stanemo pred kapiju Jugoremedije. Mi tražimo poštovanje prava i zakona – izjavio je bivši radnik i akcionar Aleksandar Stojanović.

Prema njegovim rečima, bivši radnici koji su se okupili ispred svoje nekadašnje fabrike, odatle mogu da odu samo ukoliko sud sprovede njihov zahtev. Inače, stečaj je u Jugoremediji otvoren krajem 2012. godine a tokom protekle dve godine veštačenje o vrednosti fabrike suprotstavilo je interese poverilaca, naročito kada je stigao rezultat veštačenja koji je sud zatražio na zahtev poverilaca iz redova bivših radnika i malih akcionara. Ispalo je da je fabrika trostruko vrednija od potraživanja, nakon čega su bivši radnici zauzeli stav da je stečaj bio nepotreban. Od suda su zahtevali da se stečaj poništi. Sud takav zahtev nije mogao da prihvati, jer to po zakonu nije moguće već je jedino moguće da se stečaj okonča usvajanjem plana reorganizacije ili da bude proglašen bankrot fabrike. U međuvremenu drugi poverioci su osporili veštačenje iz Beograda o vrednosti imovine. Stigao je i plan reorganizacije ponuđen od vodećih poverilaca, bankara i trenutnog zakupca fabrike „Union medika“ iz Novog Sada.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari