Potpisivanje Memoranduma o razumevanju za međusobnu saradnju na izgradnji kogenerativnog postrojenja na drvnu biomasu na teritoriji opštine Majdanpek, koji su svojim potpisima ozvaničili predsednik privremenog organa opštine Majdanpek Dejan Vagner i direktor Atlas investments DOO Maja Turković, predstavlja investicioni početak realizacije prve grinfild investicije u majdanpečkoj opštini.

Na površini od 8 hektara u Donjem Milanovcu, na zemljištu koje će obezbediti lokalna samouprava, u narednih godinu dana nići će kogenerativno postrojenje na drvnu biomasu, za kombinovanu proizvodnju toplotne i električne energije. Predviđeni kapacitet je 1 MW električne i 1,2 MW toplotne energije. Kako navode predstavnici Atlas investments DOO, opština Majdanpek nije izabrana slučajno, s obzirom na to da je preko 70 odsto površine opštine Majdanpek pod šumom, što garantuje siguran i kontinuiran izvor potrebnih količina šumske biomase za proizvodnju zelene energije. Reč je o održivoj proizvodnji, zelenoj energiji i za ovaj poduhvat potrebno je 7 miliona evra, rizika nema, a očekuje se da kogenerativno postrojenje koje će zapošljavati 50 ljudi bude u funkciji za godinu dana, saznaje Danas od Maje Turković. Ukoliko za to postoji potreba i opravdanost, kapaciteti postrojenja se mogu uvećati.

Raspoloživi potencijal drvne biomase na ovom prostoru je veliki, te je izvesno da bi uvođenje sistema proizvodnje toplotne i električne energije, u postrojenjima koje kao energent koriste biomasu, bilo ekonomski isplativo, a i pozitivni efekti na životnu sredinu su vrlo značajni. Benefite ove investicije imaće i lokalna zajednica otvaranjem direktnih i indirektnih radnih mesta, kao i korisnici državnih šuma, JP „Nacionalni park Đerdap“, JP „Srbijašume“ , vlasnici privatnih šuma i lokalne firme koje se bave ovom delatnošću.

-Bitno je što je to zelena energija i što je prijateljski nastrojena prema flori i fauni, što je posebno značajno jer se postrojenje gradi u zaštićenom području – ocenio je direktor JP „Nacionalni park Đerdap“ Srđan Stefanović. Predstavnici JP „NP Đerdap“ ocenjuju takođe da će korišćenje manje vredne drvne biomase doprineti unapređenju šume i samog staništa, a s obzirom na to da se postrojenje gradi u zaštićenom području može se tretirati i kao pilot projekat za Srbiju i region.

Uspostavljanje sistema proizvodnje energije iz biomase imaće pozitivne efekte na lokalnu zajednicu i biće podsticaj njenom društveno-ekonomskom razvoju. Istovremeno, odgovaraju cilju diversifikacije i restrukturiranja privrede, alternativnih pravaca razvoja, otvaranja novih radnih mesta uz efikasno korišćenje raspoloživih resursa. Kapacitet budućeg postrojenja kada je u pitanju električna energija zadovoljio bi potrebe samog Donjeg Milanovca, dok se toplotna energija može koristiti za zagrevanje plastenika, čulo se prilikom potpisivanja Memoranduma.

-Ideja je da opština subvencioniše proizvodnju organske hrane i na taj način pomogne onima koji su zainteresovani za ovaj vid proizvodnje. Osim direktnih novih radnih mesta u samom kogenerativnom postrojenju, u proizvodnji organske hrane u plastenicima, ali i obezbeđivanjem sirovine za postrojenja, bila bi otvorena i indirektna nova radna mesta, rekao je predsednik privremenog organa opštine Majdanpek Dejan Vagner.

Ono što sledi nakon Memoranduma o razumevanju za međusobnu saradnju je potpisivanje ugovora koje je najavljeno za septembar.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari