Više od 140 ljudi do sada je evakuisano sa područja ugroženih poplavama zbog porasta vodostaja reka u slivu Drine, kao i vodostaja Lima, koji je u stalnom porastu, specijalistički timovi za spasavanje i rad na vodi iz Niša i Beograda su na terenu, a aktivnostima koordiniraju pripadnici Sektora za vanredne situacije.
Na magistralnom putu Prijepolje-Podgorica u mestu Strugovi kod Brodareva, došlo je do izlivanja Lima na kolovoz pa je danas u 15,30 časova prekinut drumski saobraćaj između Srbije i Crne Gore.
Sva vozila koja dolaze iz Crne Gore zaustavljena su na graničnom prelazu Gostun kod Brodareva.
Vozila iz Srbije za Crnu Goru se iz Prijepolja usmeravaju za Pljevlja

Gradski rukovodilac odbrane od poplava Ivan Karić najavio je danas da će stanje redovne odbrane od poplava u Beogradu biti proglašeno u noći između subote i nedelje, 4. i 5. decembra, ali da verovatno neće biti potrebe za proglašenjem vanredne odbrane.

Karić je naglasio da su u skladu sa pripremama za redovnu odbranu od poplava obezbeđeni potrebni ljudski i materijalni resursi, kao i sva potrebna mehanizacija.

– Ono što nam ide u prilog jeste trenutna vremenska situacija bez većih padavina, kao i činjenica da je reka Sava šira u svom toku kod Obrenovca, pa može da primi veće količine vode – objasnio je Karić.

Redovna odbrana od poplava podrazumeva proveravanje stanja nasipa i odmbrambene linije i nema potrebe za brigu, kada je grad u pitanju, jer je adekvatno obezbeđen za ovakve situacije, naveo je Karić.

– Beograd je siguran što se poplave tiče, a naše ekipe će svakodnevno pratiti situaciju i u skladu sa time reagovati – dodao je Karić.

Uvode se mere redovne sa najavom vanredne odbrane od poplava na rekama Lim i Drina sa pritokama na ulivu, na teritorijama opština Prijepolje, Priboj, Bajina Bašta, Ljubovija, Mali Zvornik, Loznica, Bogatić.

Porastom reke Drine u opštini Ljubovija, ugroženo je oko 300 objekata sa oko 1.400 stanovnika, do sada je evakuisano 30 domaćinstava, a voda ugrožava poljoprivredno zemljište, individulana domaćinstva i privredne objekte.

U Ljuboviji je opštinski štab proglasio vanrednu situaciju, a preduzete su mere za zabranu korišćena vode za piće, pošto je ugroženo izvorište „Grabovica“.

Voda i dalje nadolazi, a stanovnici su uglavnom smešteni kod rođaka i prijatelja, a obezbeđen je i smeštaj u Soko Gradu, manastirskom kompleksu i u školama.

Voda nije za piće i koristi se isključivo za tehničke potrebe, a iseljena su i vikend naselja Etnoselo i Davidović, gde je isključena struja, a stanovništvo je sinoć obavešteno o pripremi za evakuaciju.

Poplavama su najugroženija naselja Vagan i Kašice, kao i Stara Ljubovija i industrijska zona, a u prekidu je saobraćaj na putu Ljubovija – Rogačica iz pravca Bajine Bašte, i magistralni put Ljubovija – Mali Zvornik, kod mesta Crnča, iz pravca Šapca.

Zbog obilnih padavina došlo je do izlivanja Drine duž čitavog toka u lozničkom kraju i priobalja od Gornje Koviljače do Novog Sela, a pod vodom su i vikend naselja.

Na području Lipničkog Šora, nizvodno od Loznice, ugroženo je tridesetak domaćinstava, za koja je upripremi organizovano izmeštanje sa tog područja, a nekim stambenim objektima u Jelavu voda takođe preti.

Gradski štab za vanredne situacije u Loznici od juče, neprekidno radi, pošto je precizno utvrdio niz operativnih mera i aktivnosti i odredio konkretna zaduženja za njihovu realizaciju.

Zbog naglo povećanog vodostaja Drine, čiji nivo i dalje raste, gradonačelnik Loznice Vidoje Petrović je na predlog Gradskog štaba za vanredne situacije danas proglasio vanrednu situaciju u priobalnom pojasu duž čitavog toka te reke u lozničkom kraju.

Tom odlukom je naređena evakuacija svih domaćinstava u pojasuizmeđu reke Drine i magistralnog puta M-19 Mali Zvornik-Loznica-Šabac, gde su Gornja Koviljača, Banja Koviljača, Trbušnica, Lozničko Polje, Lipnički Šor, Jelav, Lešnica i Novo Selo.

Vodostaj reke Lim je u stalnom porastu, a u Priboju je kao posledica izlivanja te reke evakuisano 20 građana iz četiri ugrožena objekta.

U ugroženim područjima na aktivnostima spasavanja i evakuacije gde je došlo do plavljenja stambenih objekata – tri kuće u Brodarevu i pet kuća u Zalugu angažovani su pripadnici Sektora – ekipe vatrogasaca-spasilaca, kao i specijalistički tim za spasavanje i rad na vodi iz Niša.

Iz ugroženih objekata evakuisano je 21 lice i smešteni su kod prijatelja i rođaka, a došlo je i do plavljenja puta za Ivanje preko Sarampova.

Kao posledica toga, saobraćaj je otežan i koristi se alternativni put preko Lučice, a zatvoreni su mostovi ka Ivanju, Tocilovu i DJurovski most na Bistrici.

U Polimlju je u prekidu put ka Ivanju, a četiri mosta su zatvorena za saobraćaj. Lim preti da se izlije i na magistralu ka granici sa Crnom Gorom u Strugovima.

Ekipe vatrogasaca spasilaca postavile su oko 500 džakova sa peskom na pragove najugroženijih objekata i na licu mesta se nalazi specijalistički tim Sektora za vanredne situacije za

Kada je reč o očekivanim promenama vodostaja na vodotokovima, na kojima su na snazi mere odbrane od poplava, na Savi su vodostaji u većem porastu do Šapca, a nizvodno u manjem porastu, sa tendencijom daljeg porasta.

Na Zapadnoj, Južnoj i Velikoj Moravi vodostaji su u manjem porastu, a naredna tri dana vodostaji će na ovim rekama biti u manjem i umerenom porastu.

Na reci Kolubari sa pritokama i Jadru vodostaji su u umerenom i većem porastu, a naredna dva dana vodostaji na tim rekama biće u manjem porastu i stagnaciji, dodaje se u saopštenju.

Javno vodoprivredno preduzeće “Beogradvode” saopštilo je danas da je usled obilnih padavina i nepovoljnih hidrometeoroloških uslova naglo porastao nivo Lima i Drine, kao i Save kod Šapca, zbog čega se radnici i stručnjaci tog preduzeća neprekidno nalaze na terenu u fazi potpune pripravnosti.

U tom regionu je proglašena redovna odbrana od poplava, a očekuje se, prema predviđenim hidrometeorološkim trendovima, proglašenje vanredne odbrane, navedeno je u saopštenju u kojem se ističe da ekipe “Beogradvoda” neprestano prate podatke Hidrometeorološkog zavoda i u skladu sa time primenjuju mere zaštite od poplava.

Trenutno nema opasnosti od izlivanja Save u regionu Šapca, a o svim promenama stanja na beogradskim obalama i preduzetim merama zaštite od plavljenja JVP „Beogradvode“ redovno će obaveštavati javnost, dodaje se u saopštenju.

Oko 9.000 hektara oranica poplavljeno je u nebranjenom delu sliva Drine na ušću te reke u Savu, rekli su meštani za agenciju Beta.

Prema njihovim navodima, poplavljeno je zemljište u selima Crna Bara, Salaš Crnobarski i Badovinci.

Štab za vanredne situacije opštine Bogatić spremio je plan za evakuaciju stoke u ugroženim selima, a meštanima preporučio upotrebu flaširane vode zbog mogućeg izlivanja septičkih jama u bunare.

Drina je u tom reonu od jutros porasla 30 centimetara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari