U okviru „Nedelje kulture Bolivarske Republike Venecuele“, a u vezi sa primenom metoda „El sisteme“ u Srbiji, otpravnica poslova Ambasade Bolivarske Republike Venecuele u Beogradu Dija Nader de EL-Andari predstavila je podatke projekta, koji će početi da se primenjuje i u Srbiji

– U model „El Sisteme“ u Venecueli je uključeno 623 hiljade mališana, od kojih najmlađi imaju svega tri godine. Deca počinju da uče muziku na improvizovanim instrumentima koje sami naprave, a nakon tri godine besplatno dobijaju prave instrumente. U Venecueli sada postoje 1210 dečijih i omladinskih orkestara i 372 hora – navela je Dija Nader de EL-Andari.

Obraćajući se mališanima iz Centra za socijalni rad, koja su ovom prilikom izveli dve numere i pokazali šta su dosada naučili zahvaljujući „El Sistemu“, direktor KCNS Andrej Fajgelj istakao je da su upravo oni primer kako se nemanje pretvara u imanje i kako nastaje čudo stvaranja.

– Deca iz Centra za socijalni rad su u KCNS odradili mnogo radionica, predstava i još dosta toga. Na taj način su održali lekciju kako se čudom stvaranja proizvodi nešto novo i kako se rešavaju problemi. Od malih nogu vama društvo daje, ali ste i vi počeli da pomažete ljudima tako što im na lice stavljate osmeh. Sledeći korak je da počnete da stvarate zajedno sa decom iz škola i učite jedni od drugih – naglasio je Fajgelj.

Direktor Centra za socijalni rad Nenad Drašković zahvalio se ljudima iz KCNS koji su, kako je istakao, omogućili da njihovi štićenici upoznaju umetnost i kulturu. Prema njegovim rečima veoma je strašno kada neko živi na društvenoj margini, pa su ovakvi projekti velika stvar jer omogućavaju deci da se sa margine, bukvalno i simbolično, popnu na pozornicu. Marijana Milošević Simić iz organizacije „Mjuzik art projekt“ koja realizuje „El Sisteme“ u Srbiji, kaže da je bila veoma prijatno iznenađena kada im je od KCNS i Centra za socijalni rad stigao poziv da se ovaj program proširi i na Novi Sad.

– Odlučili smo da uđemo u ovu „avanturu“ kako bi mališanima ponudili srž sistema, koji je na običan način inkluzije u kome muzika nije cilj neko sredstvo. Brzina kojom su deca napredovala je fantastična i to nas posebno raduje – dodala je Milošević Simić.

Sistem omladinskih i dečijih orkestara i horova Venecuele (El Sistema) predstavlja društvenu i kulturnu tvorevinu Venecuele. Ovaj sistem je 1975. godine osnovao muzičar i pedagog Hose Antonio Abreu, sa željom da sistematizuje muzičko obrazovanje osnivanjem simfonijskih orkestara i horova kao instrumenata društvene organizacije i humanističkog razvoja. Cilj „El Sisteme“ u Venecueli je da do kraja 2015. godine u svoj model uključi milion dece.

Ovaj širom sveta poznat projekat započet je i u Srbiji, a implementira ga „Mjuzik art projekt-El Sistema Srbija“. Program je prepoznat od strane Centralno evropske inicijative i Nacionalne komisije UNESKO, ali i Ministarstva prosvete i Kancelarije za socijalnu inkluziju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari