Više stotina građana, potomaka palih boraca u Bici na Kadinjači, predstavnici užičke vlasti, Vojske Srbije, policije, boračkih udruženja, ali i delegacije iz Slovenije, Italije i Francuske prisustvovali su obeležavanju 74. godišnjice od te bitke i formiranja Užičke republike. Na spomen-obeležju Kadinjača, gde je izveden prigodan umetnički program i vijorila se jugoslovenska trobojka, oni su položili sveće i vence, a sveštenici SPC su služili parastos palim borcima.

U toj bici, 29. novembra 1941. godine, tokom Drugog svetskog rata, poginuli su skoro svi borci Radničkog bataljona, kako bi Vrhovnom štabu, na čelu sa Josipom Brozom Titom, obezbedili povlacenje iz Užica ka Bosni.

Istakavši da „veliki broj prisutnih potvrđuje da braniteljska krv nije uzalud pala“, Milan Popović, pomoćnik ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, poručio je da „sloboda nema cenu“.

– Neki istoričari smatraju da su oni žrtvovani, da bi se zaštitio Vrhovni štab, jer kako shvatiti takvu hrabrost borbe prsa u prsa sa daleko nadmoćnijim neprijateljima. Kako shvatiti da su tog 29. novembra 1941. godine, 14 km severozapadno od Užica, borci Radničkog bataljona zauzeli položaje i skoro odmah otkriveni od nadmoćnijeg neprijatelja, koji je imao i tenkovske jedinice i veliku artiljeriju, i koji ih je ubrzo opkolio – rekao je Popović i dodao da „neprijatelj nije uspeo da uguši slobodarski duh našeg naroda“.

Podsetivši da su na Kadinjači poginuli skoro svi borci Radničkog bataljona sa svojim komandantima, gradonačelnik Užica Tihomir Petković je istakao da je postavljeni zadatak ipak izvršen, odnosno da je Vrhovnom štabu i partizanskim snagama obezbeđeno vreme za povlačenje iz Užica, preko Zlatibora, do Bosne.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari