Odbor za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova NS Republike Srbije zasedao je u Zrenjaninu uoči vikenda, a povod za održavanje sednice tog skupštinskog tela van sedišta je predstavljanje „Zrenjaninskog modela“ borbe protiv nasilja u porodici, kao primera dobre prakse u toj oblasti. Ovom prilikom istaknuto je da Ministarstvo pravde razmatra da se u sva osnovna javna tužilaštva i opštine u Srbiji uvede primena „zrenjaninskog modela“ borbe protiv nasilja u porodici.

– Nasilje u porodici je problem našeg društva, naše države i zato njene institucije moraju da rade svoj posao. Službe i institucije u gradu Zrenjaninu, na našu veliku sreću, to rade dobro i uspešno i upravo zato želimo današnjom sednicom da skrenemo pažnju na to kako može i kako treba da se radi, pa da i druge opštine i gradovi, od Preševa do Subotice, primenjuju model prisutan u Zrenjaninu – zaključio je Meho Omerović.

„Zrenjaninski model“ borbe protiv nasilja u porodici učesnicima skupa prezentovali su zamenik višeg javnog tužioca u Novom Sadu Slobodan Josimović i zamenik tužioca u Osnovnom tužilaštvu u Zrenjaninu Mladen Vujin.

– Ovaj model saradnje institucija uspostavljen je krajem 2007. godine na osnovu dogovora predstavnika Osnovnog javnog tužilaštva u Zrenjaninu, Policijske uprave za Zrenjanin, lokalnog centra za socijalni rad i zrenjaninskog Prekršajnog suda. Taj model podrazumeva stalnu saradnju predstavnika navedenih organa u rešavanju svakog pojedinog slučaja porodičnog nasilja. Jednom nedeljno se održavaju sastanci svih uključenih institucija na kojima se razmatraju svi slučajevi porodičnog nasilja prijavljeni nekoj od institucija u roku od prethodnih sedam dana. Cilj ove saradnje i razmatranje svih pojedinih slučajeva je da se zajedničkim delovanjem unapredi postupak otkrivanja i prepoznavanja porodičnog nasilja i pružanje odgovarajućih vidova i mera porodično-pravne, krivično pravne i prekršajno pravne zaštite od nasilja u porodici, napomenuo je on. Težnja je, kako je dodao, da se na ovaj način inicijativa u delovanju prebaci na organe državnih institucija, a ne na žrtvu – naveo je Slobodan Josimović.

Inicijativu za održavanje 36. sednice Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova pokrenula je narodna poslanica sa teritorije Grada Zrenjanina i članica Odbora Elvira Kovač, koja je i predstavnica Narodne skupštine Republike Srbije u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope. Sednici je predsedavao narodni poslanik i predsednik Odbora Meho Omerović, a u radu su učestvovali članovi Odbora Vera Paunović, Slobodan Perić, Ljibuška Lakatoš, Biljana Stošić, Vladica Dimitrov, Aida Ćorović i Elvira Kovač. Sednici su prisustvovali i predstavnici ustanova, institucija i organizacija koje su neposredno uključene u mehanizam borbe protiv nasilja u porodici i koje su potpisnice sporazuma o međusobnoj saradnji na prevenciji, otkrivanju, prijavljivanju nasilja u porodici, na proceni rizika, stanja, potreba, zaštiti žrtava, kao i na procesuiranju nasilnika – centara za socijalni rad, policije, tužilaštva, sudova, nevladinih organizacija, lokalnog Saveta za rodnu ravnopravnost i Ženske odborničke mreže Skupštine grada Zrenjanina. Sednica je realizovana u saradnji sa Misijom OEBS u Srbiji i Gradom Zrenjaninom.


Zrenjaninski model

„Zrenjaninski model“ zasnovan je na multisektorskoj saradnji nadležnih institucija i dovoljno je da žrtva obrati jednoj, bilo kojoj od navedenih institucija i samim tim se u rad na slučaju uključuju i sve ostale institucije iz mreže. Sporazumom su regulisani i međusobni odnosi svih učesnika u ovom procesu, čija saradnja omogućava bolje, brže, pravovremene i sveobuhvatne intervencije prema žrtvama nasilja u porodici, kao i u procesuiranju nasilnika.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari