Najdublje nošen podsticajima Rubensovog i Rembrantovog slikarstva, akademski slikar Rudolf Brkić na svojoj najnovijoj izložbi u Savremenoj galeriji organizovanoj povodom 50 godina stvaralaštva, predstavio je svoje radove koji neodoljivo podsećaju na atmosferu iščezlog slikarstva.

                       P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

Zapravo, retrospektivna izložba pod nazivom „Apoteoza idola“, bila je prilika da se predstave svi Brkićevi radovi, od njegovih najranijih nadrealističkih kompozicija, sa kojima je ušao u svet slikarstva, pa preko mrtvih priroda, enterijera, pejzaža i konačno poliptiha koji su kruna njegovog stvaralaštva

– Uz metod slikanja, njega izdvaja i velika ljubav prema istoriji umetnosti, odnosno afinitet prema velikim umetničkim stilovima i umetnicima, naročito Rubensu. U njegovom slikarstvu vidimo i vojvođanske motive, kao i one iz Venecije, a sve uz specifičnu crveno-smeđu nijansu koja je osobenost njegovih slika – objašnjava kustos Sunčica Lambić Fenjčev.

Osobena naklonost holandskom slikarstvu rezultirala je toplim, zemljanim bojama u delima Rudolfa Brkića dok je sticaj okolnosti doveo do toga da neke od njegovih slika, naročito one sa motivima vojvođanskih vetrenjača, postanu deo privatnih kolekcija u ovoj zemlji.

– Za razliku od mnogih slikara koji ovde završe akademiju a onda se otisnu u svet, u Pariz i druge centre, ja sam se držao pravila da ako slikar ima nešto da kaže, može to da učini i u manjem mestu, da ne kažem provinciji. Nema provincije, ona može da postoji samo u slikaru, a umetnost ne zna za obale i granice. U takvom razmišljanju uzori su mi bili Stevan Aleksić i Uroš Predić, koji su u Evropi studirali a vratili se u naše krajeve da žive i stvaraju – istakao je Rudolf Brkić.

Rudolf Brkić rođen je u Pitomači kod Virovitice, Hrvatska, 1940. godine. Završio je Akademiju likovne umetnosti u Zagrebu, a postdiplomske studije u Majstorskoj radionici Krste Hegedušića. U Zrenjanin, odnosno Umetničku koloniju Ečka, došao je 1966. godine i ovde ostao da živi. Od 1970. do 2005. godine bio je profesor likovne umetnosti u zrenjaninskoj gimnaziji, gde ljubav prema umetnosti preneo brojnim generacijama đaka. „Apoteoza idola“ je njegova šesta samostalna izložba, uz mnoštvo kolektivnih na kojima je učestvovao u zemlji i inostranstvu. Član je ULUV-a.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari