Fabrika vode od 25 miliona evra bila je skupa za Zrenjanin, pa se pristupilo povoljnijem rešenju od 30 miliona evra, ali ni od toga izgleda nema ništa.

Ispada da nemaju svi interes da se dođe do ispravne vode u Zrenjaninu, sem samih građana koji su za ovaj problem najzainteresovaniji, izneto je na panel-diskusiji pod nazivom „Bajka o vodi“, koju je zbog poništavanja tendera za vodu organizovalo Udruženje „Naš grad, naša stvar“. Na skupu je navedeno da narudžbina za prečišćavanje zrenjaninske pijaće vode sadrži niz grešaka, među kojima je najproblematičnija stavka vrednost ugovora. Naime, naručilac je odredio da se ugovor potpisuje na tri godine i procenio da je vrednost posla 600 miliona dinara, dok je faktička vrednost zapravo tri milijarde dinara. Prema podacima Društva protiv korupcije Zrenjanin, ugovor je predviđao isporuku od 6,5 miliona kubika vode, koju preuzima grad kao posrednik, po ceni od 0,28 evrocenti, što je oko dva miliona evra.

– U Vodovodu su nam potvrdili da samo 50 odsto svojih potraživanja naplaćuju. To bi značilo da isti procenat nenaplaćenih potraživanja ostaje i u slučaju nove investicije, što bi moralo da se nadoknađuje iz budžeta, a u konkursnoj dokumentaciji ova situacija predviđena je da se reši izdavanjem po 36 menica gradu i JKP Vodovodu. Ispada da je reč o poslu od 30 miliona evra. Na sve nepravilnosti na koje smo naišli ukazali smo Upravi za javne nabavke, a potom je na osnovu prigovora za zaštitu prava zainteresovane strane postupak poništen – objasnio je Zoran Bašić ispred Društva protiv korupcije Zrenjanin.

Društvo protiv korupcije zatražilo je da se pokrene pitanje odgovornosti, kako u prvom slučaju kada je raskinut ugovor o gradnji fabrike vode sa Vasertehnikom, tako i u ovom poslednjem slučaju kada je poništen tender za uslugu prečišćavanja pijaće vode.

– Ne može da se desi da u ovakvim situacijama, kada je nešto nezakonito, niko ne odgovara. Simptomatično je da je imenovana komisija u Vodovodu, koja je odbacila zahtev za zaštitu prava, a greške su mogle biti ispravljene, što navodi na pomisao da su to uradili pod pritiskom ili da su nestručni. Posledice po građane su iste, a Društvo protiv korupcije Zrenjanin će, kao građanski nadzornik za javne nabavke čije vrednosti premašuju milion dinara, napisati izveštaj republičkom odboru za finansije i kontrolu trošenja javnih sredstava – najavio je Bašić.

Diskusija je organizovana sa namerom da odgovori na pitanja zašto Zrenjanin duže od 10 godina ne može da dobije ispravnu pijaću vodu i da li ima rešenja na pomolu.

– Pitanje vode je ozbiljna stvar koja ne sme da se pretvori u bajku, niti u basnu. Ova bajka je ispričana u našim lokalnim okvirima, sada je krajnje vreme da čujemo nekog ozbiljnijeg da priča o našem problemu, iz Pokrajine ili Republike, i da navedemo nekog da shvati da ovaj naš problem nije problem malog grada, u pitanju je 120.000 stanovnika u opštini – naveo je Zdravko Vujasinović.

Iskustva lokalnih samouprava sa javnim nabavkama i privatno-javnim partnerstvom, kakvo je trebalo da bude i buduće rešenje prečišćavanja vode u Zrenjaninu, izneo je Zlatko Minić iz Transparentnosti Srbije, upozorivši da se ne treba zaletati sa takvim ugovorima.

– Ugovori koji dugoročno obavezuju grad prema privatnom partneru nisu povoljni, a na kraju sve troškove plaćaju građani. Ukoliko je investicija isplativa, treba naći način da se ona finansira drugačije, recimo iz sredstava EU, i treba obavezno uraditi studiju opravdanosti investicije – naveo je Minić.

Govoreći o kvalitetu vode i rešenju problema prečišćavanja vode, Miloš Adamović ispred Interinstitucionalne profesionalne mreže u sektoru voda Srbije je podsetio da je zrenjaninska voda izrazito lošeg kvaliteta.

– Francuska firma Degremon je 80-ih godina uradila projekat i da je to primenjeno, i sada bi se koristilo. Stručnjaci ove firme, koja radi svuda u svetu, ocenili su zrenjaninsku vodu kao najgoru vodu u Evropi – rekao je Adamović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari