Agrarni budžet Zrenjanina za ovu godinu iznosi 350 miliona dinara, od tog iznosa 20 miliona dinara izdvojeno je iz budžeta grada dok je većinski deo, nešto više od 320 miliona dinara, dobijen od zakupa državnog zemljišta.

Kako će novac biti utrošen, odlučuje gradska vlast, koja je budžet već isplanirala. Zahtevi poljoprivrednika, naročito onih koji zakupljuju državne njive i čiji novac puni taj isti agrarni budžet, izgleda ni ove godine neće doći na red, a reč je o praktičnim potrebama koje unapređuju proizvodnju, u šta spada dovođenje vode i struje do njiva. Oni koji odlučuju smatraju da ima važnijih poslova, recimo uređenje atarskih puteva i kanalske mreže. Istina, ti poslovi nalaze se na spisku programa uređenja poljoprivrednog zemljišta svake godine, ali izgleda da toga nikada nije dosta. Tako će u ovogodišnjem agrarnom budžetu stavka od 100 miliona dinara biti utrošena da se putevi još malo urede, 76 miliona dinara daće se opet za kanalsku mrežu, a za započetu komasaciju Katastarske opštine Botoš izdvojiće se 70 miliona dinara. Značajan posao podizanja vetrozaštitnih pojaseva na repu je programa, sa stavkom od 10 miliona dinara, iako je nepogoda u Stajićevu i zavejana kolona putnika sasvim sveža opomena u kom pravcu treba trošiti agrarni dinar.

– Agrarni budžet urađen je na osnovu programa zaštite, uređenja i korišćenja poljoprivrednog zemljišta u državnoj svojini. Iz budžeta grada biće izdvojeno osam miliona dinara za matičenje stoke, dok će 10 miliona biti namenjeno pokrivanju kamata subvencionisanih kredita, kojima će biti omogućeno da 250 do 300 poljoprivrednika podignu kredit u iznosu od 100.000 do 500.000 dinara za jesenju setvu – izjavio je zamenik gradonačelnika Saša Santovac.

Sredstva iz budžeta, sem na kredite, trošiće se i na uzorkovanje i kontrolu poljoprivrednog zemljišta, pa će tako Poljoprivredna stručna služba grada Zrenjanina nastaviti da kao i do sada analizira zemljište. Planirana je analiza 4.000 uzoraka, a za ovaj posao vlast je predvidela osam miliona dinara. Podsećanja radi, i prethodnih godina grad je plaćao analizu zemljišta, a zbog nedovoljnog interesovanja proizvođača agronomi su često morali javno da apeluju da se iskoristi mogućnost besplatnog uzorkovanja zemljišta. U ovogodišnje agrarnom budžetu nije zaboravljena ni poljočuvarska služba, pa će tako za unapređenje njenog rada biti izdvojeno 13,6 miliona dinara, a sredstva su namenjena, za već uobičajnu stavku, kupovinu opreme i vozila. Iz agrarnog budžeta zrenjaninska vlast planira da finansira posete poljoprivrednika sajmovima u okruženju, a za sve to je novac obezbeđen od zakupa poljoprivrednog zemljišta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari