Narodni muzej Zrenjanin pripremio je reprezentativnu izložbu pod nazivom „Paulina Sudarski – od ekspresivne vedrine do tragičnog kraja“, posvećenu srpskoj umetnici koja je stradala u bici na Sutjesci u Drugom svetskom ratu. Dela ove slikarske biće izložena u salonu Narodnog muzeja Zrenjanin, a izložbu otvara Mileta Prodanović, profesor na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu. Izložba je pokušaj revizije i revitalizacije imena i opusa slikarke Pauline Sudarski, sa ciljem da se njeno ime i delo smesti u širi krug srpske moderne likovnosti, izlazeći iz lokalnih okvira u kojima je isključivo proučavana, objašnjavaju u zrenjaninskom muzeju.

– Život ove umetnice, koji je tragično okončan u 29. godini života pogibijom na Sutjesci, zanimljiv je iz više razloga. S jedne strane, imamo podatak da je iza nje, shodno kratkom životu, ostao ne tako mali broj radova pohranjen u trima ustanovama i kod dvoje naslednika. Najviše dela čuva Narodni muzej Zrenjanin u vidu legata, koji je u ovu ustanovu dospeo kao poklon slikarkine majke 1949. godine. S druge strane, za razliku od likovnog traga pisani je znatno manji, sveden na par biografskih podataka koji su bili neusaglašeni, nepotpuni, a neki i netačni – navodi autorka izložbe, kustoskinja Olivera Soko.

Postavku će činiti 63 rada koji se čuvaju u Narodnom muzeju Zrenjanin, Predškolskoj ustanovi „Pava Sudarski“ iz Novog Bečeja kao i onih u privatnom vlasništvu. Takođe, biće predstavljen dokumentarni materijal koji svedoči o slikarkinom životu i radu, sa akcentom na njenom školovanju na Kraljevskoj umetničkoj školi kao i na Akademiji likovnih umetnosti. S obzirom na učešće Pauline Sudarski u Drugom svetskom ratu i njene pogibije u bici na Sutjesci, ovom izložbom Narodni muzej Zrenjanin obeležava 70 godina od pobede nad fašizmom. Izložba se otvara u četvrtak, 5. marta, u 19 časova.

Značajan rad sa Dobrovićem

Paulina Sudarski je rođena 1914. godine u Novom Bečeju. U rodnom mestu završava osnovnu školu i počinje gimnaziju, potom se seli u Beograd, gde Paulina nastavlja svoje školovanje. Sredinom tridesetih godina uči na čuvenoj Kraljevskoj umetničkoj školi, gde stiče osnovno slikarsko obrazovanje i mogućnost da radi kao nastavnica likovnog vaspitanja. Kada se 1937. godine osniva Akademija likovnih umetnosti, Paulina postaje jedan od prvih upisanih studenata. Posebno je značajan njen rad sa profesorom i čuvenim slikarem Petrom Dobrovićem, kod koga je i diplomirala 1940. godine. Njegov uticaj se najviše ogleda u predstavama nagog muškog i ženskog tela.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari