Uskoro bi trebalo da počne rušenje zgrade subotičkog Narodnog pozorišta, i tako započne proces njene rekonstrukcije i dogradnje, najavljeno je u opštinskom Zavodu za urbanizam.
Kristijan Bartuš, direktor Zavoda, kaže da je odobrenje odnosno revizija za glavni projekt stigla, nakon čega sledi overa u Elektrovojvodini, Toplani, Telekomu i SUP, što će omogućiti da se gradilište otvori.

Uskoro bi trebalo da počne rušenje zgrade subotičkog Narodnog pozorišta, i tako započne proces njene rekonstrukcije i dogradnje, najavljeno je u opštinskom Zavodu za urbanizam.
Kristijan Bartuš, direktor Zavoda, kaže da je odobrenje odnosno revizija za glavni projekt stigla, nakon čega sledi overa u Elektrovojvodini, Toplani, Telekomu i SUP, što će omogućiti da se gradilište otvori. Otvaranje gradilišta podrazumeva takođe i plan preusmeravanja saobraćaja u centru grada, što će se takođe rešiti planom realizacije radova.
Iako je na skupštini zahtev opozicionih stranaka i građana kroz peticiju sa 4.700 potpisa da se raspiše referendum o rušenju pozorišta odbijen, G17 Plus, LDP, DSHV i HBŠS sada nameravaju da prikupe neophodnih 20 odsto potpisa građana subotičke opštine, koliko je neophodno za automatsko raspisivanje referenduma.
U G17 Plus očekuju da će građani biti agilniji i podržati zahtev za referendum, jer je to najdemokratskiji oblik odlučivanja. Ako kažu „da, slažemo se da se ruši ovo pozorište, onda i to treba prihvatiti, ali se tada zna da građani stoje iza toga“, napominju u ovoj stranci.
Tomislav Stantić, predsednik Opštinskog odbora G17 Plus, kaže da je neophodno čuti šta najšira javnost misli o tom projektu, jer je čitav posao u proteklih 15 godina rađen netransparentno.
– Mi još ne znamo ime naručioca tog posla, a nedavno održan okrugli sto vođen je bez stvarne rasprave i bez pitanja novinara, što se takođe ne može smatrati demokratskim. S druge strane, stalno se ističe činjenica da će taj zaista skup projekat finansirati Republika, a ne grad. Pa i to je novac poreskih obveznika, i to nije pošteno prema njima – kaže Stantić.
On je naveo da odluke koje je donela skupština u stvari nisu donete u interesu građana:
– Oni koji glasaju za to da se građani ne pitaju oko ovog projekta, sigurno nisu njihovi legalni predstavnici – rekao je.
Ivana Dulić Marković, potpredsednica G17 Plus, napominje da je Subotici potrebno pozorište primereno gradu i podseća da je sličan nerealan projekat novog pozorišta, s istim projektantima, započet i u Sremskim Karlovcima, te da je na kraju ta nezavršena betonska konstrukcija morala biti srušena. Ona je pozvala građane da odbrane svoje pozorište, podsetivši na slučaj Kikinde u kojoj je isti ovaj međuopštinski Zavod za zaštitu spomenika odlučio da poseče drveće, pa su ga građani morali spasavati.
Na konferenciji za novinare ove stranke takođe je postavljeno pitanje ko finansira prilično luksuzno opremljen reklamni materijal, kojim opština propagira svoju opciju – rušenje pozorišta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari