Sve podatke vezane za pretragu parcela, ulice, mapu grada, važniju infrastrukturu, pa čak i poljoprivredno zemljište građanima Zrenjanina poslednjih godina dostupno je preko gradskog sajta, preciznije Geografskog informacionog sistema. GIS centar Zrenjanin razvio se u servis za građane, investitore i pravna lica koji omogućuje uvid u katastarske ali i druge bitne podatke, mape, karte, planove i strategije razvoja. Svi podaci, čuvani u analognom, papirnom formatu, dostupni su u digitalnom obliku.

– Projekat je započeo 2011. godine, najpre uvođenjem podataka o industrijskim zonama, trajao je 18 meseci i u okviru njega dobili smo kao donacije servere, računare, licence i obuku radnika koji su unosili podatke. Da bi prostorna baza podataka bila uspešna, svemu je prethodila digitalizacija svih parcela u opštini Zrenjanin, što je komplikovan posao. Svaku evidentiranu parcelu mi smo uneli u računar. U ovom detaljnom poslu učestvovali su i mladi programeri, studenti na stručnoj praksi. Samo obeležavanje granica parcela trajalo je godinu dana. Kada je republički katastar postavio servis Kn web 2012. godine, učinilo nam se važnim da povežemo naš rad sa podacima katastra – objašnjava koordinator uvođenja GIS-a, inženjer Miodrag Bogunović.

Ubrzo su podatke GIS-u počele da dostavljaju i firme, pa je tako uneta infrastruktura – struja, voda, putevi, železnica. Telekom je dostavio svoje kompletne podatke, kao i Srbijagas vezano za gasovod, Elektrovojvodina je dostavila podatke za srednji napon, dok je JP „Vodovod i kanalizacija“ prijavio 50 odsto mreže. Zanimljivo je i da do sada nijedan zrenjaninski provajder nije obeležen na GIS-ovoj mapi, ali se zato na karti mogu naći uvek sveži podaci o parcelama u vlasništvu grada koje se prodaju.

– Poverljive poslovne informacije, poput infrastrukturne mreže, nisu svima dostupne, one se na pismeni zahtev dobijaju, a najviše ih traže investitori da bi znali gde i kako da postavljaju novu instalaciju. Sada je pred nama značajan poduhvat digitalizacije poljoprivrednih parcela. Zrenjanin je pilot opština preko jedne nemačke donacije kako bi se obezbedile podloge potrebne za ovaj posao – objašnjava Bogunović.

Značajan posao obeležavanja katastarskih opština završen je u 16 od ukupno 27 katastarskih opština. Kada se sve završi, ova usluga biće revolucionarna za vlasnike i korisnike poljoprivrednog zemljišta, koji su do sada lutali u potrazi za podacima o zemljištu.

Partnerski

Pored Zrenjanina, partneri u uspostavljanju ove vrste usluge su od 2011, kada je sve počelo, opštine Žitište, Novi Bečej i Nova Crnja. Finansijska sredstva za razvoj jedinstvenog geografskog informacionog sistema odobrila je delegacija Evropske unije u Srbiji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari