Sombor je prva samouprava u Srbiji koja je učinila javnim podatke o zaposlenima u javnom sektoru, zajedno sa svim finansijskim transakcijama. Sumirajući prvih 100 dana nove vlasti, gradski većnik za finansije i privredu Sombora i poverenik SNS-a za Sombor Siniša Todorović kaže da je javnost podataka obaveza nosilaca vlasti.


– Javnost svih podataka u domenu gradskog sektora smatram obavezom nosilaca javne vlasti da upoznaju građane sa svim podacima i informacijama na koje imaju legitimno pravo. Podaci o broju i strukturi zaposlenih, otkad rade u javnom sektoru Grada, o visini zarada, dnevnicama, troškovima reprezentacije, kao i primanjima po bilo kom osnovu su dostupni javnosti – kazao je u razgovoru za Danas Todorović.

On je istakao da Gradska uprava, preduzeća i ustanove čiji je osnivač Grad Sombor imaju obavezu objavljivanja navedenih podataka na svojim sajtovima.

– Takođe, dužni su da svakodnevno objavljuju podatke o dnevnim plaćanjima. Uvidom javnosti u tokove gradskog novca i zapošljavanja u javnom sektoru Grada, smanjuju se mogućnosti zloupotrebe po ovim osnovama – rekao je Todorović napomenuvši da je „bilo očekivanih otpora“ zbog donošenja ove odluke, kao i prilikom njenog sprovođenja.

Gradska vlast Sombora planira reformu komunalnog sektora kroz formiranje holdinga javnih preduzeća. Todorović kaže da bi to doprinelo efikasnijem i racionalnijem funkcionisanju komunalnog sistema grada i unapređenju ponude usluga korisnicima.

– Koncentracija upravljačkih i administrativnih kapaciteta na jednom mestu smanjuje troškove, a povezanost sada zasebnih preduzeća čini komunalni sistem funkcionalnijim. Ono što prethodi formiranju tzv. gradskog komunalnog holdinga jeste elaborat o opravdanosti formiranja jedinstvenog preduzeća. Dosadašnje analize govore u prilog njegovom formiranju – istakao je on.

Prioritet gradskih vlasti predstavlja opstanak i razvoj preduzeća u restrukturiranju i na tom planu čine se svakodnevni napori da se zainteresuju potencijalni investitori. Kako navodi Todorović, veliki značaj u razvoju Sombora mogli bi da imaju fondovi Evropske unije. On je napomenuo da postoji iskustvo projektnog finansiranja i da će kapaciteti za dobijanje sredstava biti osnaženi.

– Kreiramo povoljniji poslovni ambijent grada Sombora. Doneli smo odluku o umanjenju naknade za uređenje gradskog građevinskog zemljišta. Za investicije u vrednosti većoj od pet miliona evra naknada se ne plaća. Izradili smo vodič za investitore sa katalogom „greenfield“ lokacija i „brownfiled“ objekata. Aktivno radimo na formiranju slobodne zone. Lokalni programi zapošljavanja i pospešivanje porodičnog preduzetništva, naročito u domenu poljoprivrede i u ruralnim sredinama, u kojima je najveći broj nezaposlenih, su među prioritetima. Cilj nam je i razvoj ženskog, omladinskog i socijalnog preduzetništva – zaključio je Todorović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari