Zvaničnici EU pozdravili su odluku predsednika SAD Baraka Obame da reorganizuje američku Nacionalnu agenciju za bezbednost (NSA), ali su i istakli da reči nisu dovoljne i da su neophodna konkretna dela. „Poverenje jeste bilo narušeno. Biće potrebno mnogo vremena da se ono ponovo uspostavi“, rekla je potpredsednica Evropske komisije Vivijen Reding.

U govoru, koji je u petak održao u američkom Ministarstvu pravosuđa, Obama je naložio je da se uvedu promene u načinu prikupljanja podataka o telefonskim razgovorima, što će, kako je rekao, okončati program NSA „kakav sada postoji“. „Taj govor je dobar, jer pokazuje da su Amerikanci pokrenuli temu koja je izazivala ljutnju“ međunarodne zajednice, kazao je agenciji Frans pres jedan evropski izvor, navodi Beta.

Vest da je NSA prisluškivala telefonske razgovore evropskih građana, uključujući visoke zvaničnike, među kojima je i nemačka kancelarka Angela Merkel, izazvala je skandal u međunarodnoj javnosti. „Špijunaža među prijateljima nikako ne može da prođe“, rekla je Merkelova u oktobru na samitu EU. Evropski zvaničnici zatražili su od Baraka Obame da okonča sve aktivnosti usmerene protiv EU i dali mu rok do leta 2014. da sprovede reformu aktivnosti NSA.

Evropski parlament je pokazao uzdržanost reagujući na Obaminu izjavu od petka. „EU ne treba da ukazuje poverenje možda praznim obećanjima Baraka Obame o NSA, već treba da nametne svoja pravila“, napisao je na svom Tviter nalogu lider grupe socijalista u EP Hanes Svoboda. U intervjuu nemačkoj televiziji ZDF, koji je emitovan u subotu uveče, Obama je rekao da neće dozvoliti da nadzor američkih obaveštajnih službi ugrozi odnose SAD s Nemačkom. „Dok god sam ja predsednik SAD, nemačka kancelarka ne treba da zbog nadziranja brine“, rekao je Obama. On je kazao da će biti potrebno vreme da se ponovo uspostavi poverenje između SAD i drugih zemalja, ali je i dodao da je nadzor neophodan za bezbednost SAD i njihovih saveznika. Obama će 26. marta učestvovati na samitu SAD-EU, što će takođe biti prilika da ponovo stekne poverenje svojih evropskih partnera.

Zabrinutost ministra odbrane

Slom discipline i čitav niz sramotnih dešavanja u jedinicama koje opslužuju nuklearne projektile u SAD naveo je najviše američke zvaničnike da se zapitaju da li se radi o trendu koji nuklearnu bezbednost zemlje dovodi u opasnost. Ministar odbrane SAD čak Hejgel ) je zabrinut da se tu možda radi „o nečem većem nego što izgleda“, rekao je njegov portparol. Otkrića ouznemiravajućem ponašanju osoblja koje opslužuje silose s interkontinentalnim nuklearnim projektilima samo se nižu, a sada je među njima i korišćenje droge.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari