Premijer Italije Silvio Berluskoni preneo je sinoć predsedniku Đorđu Napolitanu da će podneti ostavku posle glasanja u parlamentu o merama za obuzdavanje ekonomske krize u zemlji.


Posle jučerašnjeg neuspeha vladajuće koalicije da obezbedi apsolutnu većinu na važnom glasanju u parlamentu i poziva opozicije da podnese ostavku Berluskoni se sastao sa šefom države i preneo mu da je „svestan rezultata glasanja i njegovog značenja“, preneli su italijanski mediji.

Kako se navodi u saopštenju iz kancelarije italijanskog predsednika Berluskoni je istovremeno izrazio zabrinutost povodom ekonomskih mera čije usvajanje traže partneri iz EU. „Kada taj zadatak bude ostvaren“ premijer će vratiti mandat predsedniku, dodaje se u saopštenju.

Italijanski premijer izgubio je apsolutnu većinu u Donjem domu Parlamenta, budući da je za vladin predlog novog restriktivnog budžeta za 2012. juče glasalo 308 poslanika, dok je uzdržan bio 321 poslanik. Predstavnici opozicije bili su prisutni na sednici, ali iz protesta nisu glasali. Iako su parlamentarci usvojili novi budžet, poznavaoci prilika upozorili su da premijer nije položio značajan test, odnosno osigurao podršku 316 poslanika, što bi predstavljalo apsolutnu većinu.

Umberto Bosi, lider italijanske desničarske stranke Liga za sever, članice koalicione vlade u Rimu, pozvao je Berluskonija da podnese ostavku. Berluskonijeva vlada je pod velikim pritiskom da brzo sprovede reforme, kako bi sprečila eskalaciju italijanske dužničke krize, ali premijer je koliko juče izjavio da neće poslušati savete onih koji mu poručuju da se povuče.

– Vi ne razumete, ja sam rođen na biralištima, na svetlu dana, i ako moram da umrem to ću učiniti u parlamentu. Neću podneti ostavku zato što neki napuštaju stranku ili sumnjaju. Možda sam učinio neke greške, ali ne odustajem od svojih principa – kazao je Berluskoni. Lider opozicione Demokratske partije Pjerluiđi Berzani ocenio je da je jučerašnje glasanje pokazalo da je Berluskonijevo vreme prošlo.

Troškovi zaduživanja Italije dostigli su juče novi maksimum u evrozoni. Prinos na desetogodišnje italijanske obveznice uvećan je za dodatnih 0,07 odsto, na 6,74 odsto, što je najviši nivo od uspostavljanja zone evra 1999. godine. To je takođe vrlo blizu granice od sedam odsto koja je naterala Grčku, Irsku i Portugal da prihvate spasilačke pakete zajmova evrozone i Međunarodnog monetarnog fonda.

Nastavljeni pregovori o novoj vladi Grčke

Odlazeći grčki premijer Jorgos Papandreu i lider opozicione Nove demokratije Antonis Samaras nastavili su juče pregovore o vladi narodnog jedinstva čiji mandat će trajati do izbora zakazanih za februar 2012. Pored ekonomiste i univerzitetskog profesora Lukasa Papadimosa, na listi kandidata za Papandreuovog naslednika na toj funkciji našao se i evropski ombudsman Nikoforos Diamanduros.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari