Šefica norveške službe bezbednosti Jane Kristijansen saopštila je da do sada nije pronađen nijedan dokaz o povezanosti Andresa Beringa Brejvika, koji je u dva napada ubio najmanje 76 ljudi, sa ultradesničarskim ekstremistima u Norveškoj niti na drugim mestima. Iako Brejvik tvrdi da je deo većeg pokreta i pisao je svojim kontaktima u Velikoj Britaniji, Kristijansen smatra da je on delovao sam, navodi Bi-Bi-Si. „Nemamo nagoveštaja da je on bio deo šireg pokreta, niti da je imao veze sa drugim ćelijama“, rekla je Kristijansen.


Norveška zvaničnica je, takođe, izrazila sumnju u navode Brejvikovog advokata da je njegov klijent mentalno neuračunljiv. Ipak, ona je naglasila da se i dalje traga za eventualnim dokazima o saučesnicima Brejvika. „Mislim da ne postoje granice zla u glavi te osobe, zbog čega moramo razmotriti sve opcije“, izjavila je Kristijansen. Takođe, ona je navodi da je norveška služba bezbednosti uspostavila blisku saradnju sa obaveštajcima u Evropi, Sjedinjenim Državama i ostalim delovima sveta, u cilju provere tvrdnji o kontaktima Brejvika sa ultradesničarskim aktivistima u Velikoj Britaniji i drugim državama. Brejvik je rekao da je napadima na objekte koji su pripadali Laburističkoj partiji, u Oslu i na ostrvu Utoja, želeo da nanese maksimalnu štetu toj stranci koju optužuje za popustljivu politiku prema imigrantima.

List Gardijan piše da je Brejvik poslao je putem imejla svoj dokument od 1.500 strana grupi od oko hiljadu ljudi, od čega je gotovo 250 Britanaca, samo sat i po pre nego što je započeo napad. Prema rečima Tangaja Vejsa, poslanika ultradesničarske belgijske stranke Vlams Belang, jednog od onih koji su primili Brejvikov imejl, isti dokument poslat je i ljudima u Italiji, Francuskoj i Nemačkoj. Koristeći ime Endrju Bervik, Brejvik je putem imejla poslao svoj „manifest“, ističući da je reč „o daru“ koji šalje „zapadnoevropskim patriotama“. Belgijski političar je rekao da nije imao nikakvog kontakta sa Brejvikom i osudio je njegove akcije.

Francuski Mond navodi da je u prvom delu dokumenta „Dve hiljade osamdeset i treća, Evropska deklaracija o nezavisnosti“, Brejvik pomenuo pojedince i organizacije koji su ga „inspirisali da počini napade“. Na spisku se, između ostalih nalaze, Timoti Mekvej, koji je odgovoran za bombaški napad na federalnu zgradu u Oklahoma Sitiju, 1995. godine. U toj eksploziji stradalo je 168 ljudi. „Brejvikova analiza umnogome se temelji na gledištima autora koji zagovaraju najtvrđi neokonzervativizam, što podrazumeva upotrebu termina svojstvenim organizacijama koje su neprijateljski nastrojene prema islamu“, navodi Mond.

Prema pisanju francuskog lista, važni „izvori inspiracije“ za Brejvika bili su i internet sajtovi koji zagovaraju ideju o „sudaru civilizacija“. „Brejvik se slaže sa teorijom konspiracije čiji zagovornici tvrde da postoji tajni sporazum između evropskih i arapskih država prema kojem bi Evropa trebalo da postane deo novog entiteta, takozvane Euarabije“, piše Mond. Taj list naglašava da francuski Nacionalni front ne pripada takvom pokretu, iako ponekad koketira sa takvim temama. „Francuska ultradesničarska stranka je javno osudila Brejvikova kukavička i varvarska dela i izrazila solidarnost sa narodom Norveške“, navodi Mond.

Portparol Norveških železnica je juče u jutarnjim satima saopštio da su bili evakuisani delovi glavne železničke stanice, jer je policija pregledala ostavljeni sumnjivi kofer. Prema njegovim rečima, kofer je pronađen u zoni iz koje autobusi polaze ka aerodromu nedaleko od Osla. Uzbuna je ukinuta nakon što su autobus pretražili psi dresirani za pronalaženje eksploziva. Tokom noći između utorka i srede je pronađen i uništen eksploziv na farmi koju je iznajmio Brejvik. Policija je saopštila da je napadač najverovatnije napravio bombu koristeći veštačko đubrivo.

Imejl poslat i Pokretu 64 županije

Subotica – Kako je javila budimpeštanska televizija TV2 u emisiji „Aktiv“, Anders Bering Brejvik, optužen za višestruka ubistva u Oslu, pre nego što je izvršio napad poslao je pisma na adrese više desetina radikalnih organizacija u Evropi, među kojima je i mađarska desničarska organizacija „Pokret 64 županije“. Laslo Torockai, predsednik tog pokreta, u pomenutoj emisiji je i pokazao pismo Andersa Brejvika, koje je ovaj uputio sa lične elektronske adrese, ali Torockaj kaže da se iz sadržaja nije moglo zaključiti da se Brejvik priprema za napad. On, naime, u mailu piše o značaju svog manifesta od 1.500 stranica u kojem govori o potrebi da se Evrope očisti od muslimana. Kao i na srpsku, Brejvik se u manifestu poziva i na mađarsku istoriju, pre svega u borbi protiv Turaka, a takođe pominje i mađarske intelektualce, filozofa Đerđa Lukača i književnika Imrea Kertesa. V. L.

Stoltenberg: Demokratijom protiv ekstremizma

Premijer Norveške Jens Stoltenberg izjavio je juče da su ekstremistički pogledi na svet legitimni, ali da njihovo nasilno sprovođenje nije. Stoltenberg je novinarima rekao da će „još više demokratije“ biti odgovor na dva napada Andersa Beringa Brejvika. Premijer je dodao da će Norvežani demokratijom pokazati da se ne plaše nasilja. Da bi pokazali da se ne boje i da žele da se život što pre vrati u normalu, neki vladini službenici, koji su radili u zgradi u kojoj je eksplodirala bomba u Oslu, izjavili su da planiraju da se uskoro vrate na posao iako zbog eksplozije na većini kancelarija nema prozora. Beta

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari