Evropa ne veruje u mogućnost uspeha savezničkih operacija u Avganistanu i evropski vojnici se tamo nalaze samo u znak poštovanja prema SAD, rekao je predsednik Saveta EU Herman van Rompej američkom ambasadoru u Briselu, prema jednom od telegrama koji je objavio „Vikiliks“.


 – Više niko u Evropi ne veruje u uspeh u Avganistanu. Ostaćemo tamo još u 2010. iz poštovanja prema SAD i to je sve. Videćemo rezultate na kraju 2010, ali to je poslednja šansa, rekao je Van Rompej američkom ambasadoru u Belgiji Hauardu Gutmanu, prema diplomatskom telegramu datiranom na 4. januar 2010.

Van Rompej je u istom razgovoru izrazio skepsu i prema uspehu konferencija o klimatskim promenama koje, prema njegovim rečima, nikada neće rezultirati uspehom. Pošto je međunarodna konferencija u Kopenhagenu, održana u decembru prošle godine, okončana kao „neverovatna katastrofa“, Van Rompej je ocenio da su takvi „multilateralni sastanci“ osuđeni na neuspeh i da bi pitanje klimatskih promena trebalo rešavati između Evrope i SAD i potom pokušati sa pridobijanjem Kine za sporazum.

U američkim diplomatskim depešama objavljenim na sajtu Vikiliks, koje je juče preneo Njujork tajms, navodi se da američke diplomate na službi u Pekingu tvrde da su neki visoki kineski zvaničnici odgovorni za napade na internet pretraživač Gugl. – Jedan pouzdani izvor je rekao da je kineska vlada koordinirala nedavne napade na sisteme Gugla, navodi se u jednoj depeši.

Tajne diplomatske depeše takođe pokazuju da je kinesko rukovodstvo bilo gotovo opsednuto pretnjom koju internet predstavlja za vlasti u Pekingu, ali i mogućnostima koje im nudi ta globalna kompjuterska mreža da dođu do tajni svojih rivala, pre svega SAD, piše Njujork tajms. Centralno mesto u diplomatskoj prepisci imaju kineske hakerske operacije, uključujući jednu vezanu za Gugl. Meta tih već poznatih operacija je široki spektar podataka američke vlade i vojske, uključujući kompjutere američkih diplomata koji su pripremali stav o sporazumu o promeni klime, piše list.

U međuvremenu, ambasador SAD u Sloveniji Džozef Musomeli negirao je špijunažu američkih diplomata u Sloveniji. U intervjuu za slovenačku TV a povodom afere Vikiliks i depeša objavljenih na tom portalu o Sloveniji, ambasador je rekao da diplomate nisu boravile u Sloveniji da bi špijunirale.

Sadašnje i bivše američke diplomate izjavile su da objavljivanje poverljivih dokumenata ambasada SAD sajtu „Vikiliks“ može da dovede do velikih problema u komunikaciji Vašingtona sa ostalim zemljama u narednih nekoliko godina.

– Kratkoročno gledano, skoro da smo izbačeni iz posla. Situacija je zaista veoma loša. To nije preterivanje. Iskreno rečeno, niko ne želi da razgovara s nama. Neki ljudi, naročito iz vlada, moraju da razgovaraju s nama, ali već nas pitaju „Da li ćete da pišete o tome?“, izjavio je visoki američki diplomata koji je želeo da ostane anoniman. On je dodao da ljudi izvan struktura vlasti uopšte ne žele da razgovaraju sa američkim diplomatama.

Ugašen server u Francuskoj

Ženeva – Švajcarska organizacija koja održava veb sajt „Vikiliks“ saopštila je danas da je glavni server tog sajta u Francuskoj prestao sa radom i da se trenutno radi na prebacivanju trenutno jedinog dostupnog domena – wikileaks.cc – na server smešten u Švedskoj. Denis Simone iz švajcarske organizacije „Piratska partija“ kazao je da bi preusmeravanje moglo da potraje nekoliko časova i da je sajt još dostupan zahvaljujući numeričkim adresama sa švedskih servera, prenela je agencija AP. Simone u izjavi za američku agenciju nije mogao da kaže zbog čega je server u Francuskoj prestao sa radom. Tanjug

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari