Građani Makedonije u nedelju, 27. aprila, biraju novi parlament i predsednika države, a predizborne ankete pokazuju da su ubedljivi favoriti vladajuća VMRO-DPMNE i sadašnji predsednik Đorđe Ivanov. Kako prenosi Dojče vele, analitičari procenjuju da bi vladajuća VMRO DPMNE na izborima mogla da osvoji većinu skupštinskih mandata.

Na takav zaključak upućuje i prvi krug predsedničkih izbora, u kome je Ivanov osvojio više od polovine glasova, dok je kandidata socijaldemokrata Stevu Pendarovskog podržalo 35,5 procenata birača.

„Rezultati od 13. aprila pokazuju da je Ivanov premašio rezultate VMRO-DPMNE iz 2011, dok Stevo Pendarovski nije uspeo da pridobije neopredeljene glasače, pristalice drugih partija i etničkih grupa, pa ni da ponovi rezultat SDSM iz 2011“, tumači analitičar Sašo Klekovski.

Klekovski kaže da na to svakako utiče nadmoć kampanja VMRO-DPMNE, odnosno neravnopravan odnos na medijskoj sceni i u resursima. „Kampanja Ivanova, po osvojenom glasu, koštala je četiri ili pet puta više u odnosu na njegove političke rivale. Ako simpatizeri DUI i u ovom krugu budu sledili nalog partije o bojkotu predsedničkih izbora, postoji veoma mala verovatnoća da će doći do preokreta“, dodao je Klekovski.

Docent Aleksandar Daštevski sa Univerziteta Evro-Balkan ocenjuje za Dojče vele da je izborni cilj vladajuće VMPO-DPMNE da osvoje 62 ili 63 poslanika i procenjuje da će socijaldemokrate na parlamentarnim izborima najverovatnije proći lošije od svog predsedničkog kandidata.

Predstavnici opozicije nadaju se da će afera oko prodaje Makedonske banke i navodna umešanost premijera Gruevskog pogoršati izborni rezultat VMRO-DPMNE, ali analitičari sumnjaju da će te optužbe zaista umanjiti broj glasova za vladajuće stranke, pre svega zato što ne postoje nezavisne institucije koje bi se poduhvatile rasvetljavanja čitave afere.

U aferi Makedonska banka socijaldemokrate optužuju predsednika vlade da je primio mito od milion i po evra od Jovice Stefanovića, koji se u Srbiji dovodi u vezu sa sumnjivim privatizacijama. Analitičar Albert Musliju ne veruje da će ta afera izazvati velike oscilacije izbornih rezultata. „Ako se ima u vidu to koliko medija izveštava o tom slučaju, u poređenju sa brojem medija koji o tome uopšte ne izveštava, smatram da će efekat biti manji“, kaže Musliju.

Partija i država

Opozicija ukazuje na drastične primere isprepletenosti partije i države u izbornoj kampanji i tvrdi da je na taj način duboko ugroženo održavanje fer i demokratskih izbora. Pojedini novinari i analitičari već su pozivali na bojkot izbora, a tu mogućnost posredno je najavio i lider SDSM Zajev u jednom intervjuu. „Ako u ovom krugu izbora ne bude bilo jasnog razgraničenja države od stranke, sve opcije su otvorene. Baš sve opcije – bojkot, nepriznavanje rezultata, ulična demokratija, mogućnost pobede…“, rekao je Zajev.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari