U godišnjem izveštaju i mišljenju Evropske komisije koje je u Spoljnopolitičkom odboru Evropskog parlamenta predstavio evropski komesar Štefan File, Hrvatskoj je potvrđeno „zeleno svetlo“ za članstvo u EU uz dvogodišnji mehanizam nadzora sprovođenja reformi, a Crna Gora je dobila preporuku za početak pregovora o pristupanju.


– Preporuka Evropske komisije za početak pregovora sa EU najbolja je moguća vest za Crnu Goru i priznanje celoj Crnoj Gori – ocenio je šef crnogorske diplomatije Milan Roćen. On je novinarima kazao da je formula „zajedničkog uspeha mukotrpni rad“ i izrazio očekivanje da će Savet ministara EU u decembru potvrditi preporuku EK i odrediti Crnoj Gori datum pregovora.

Izveštaj o Bosni i Hercegovini je negativan i u njemu se kao glavni nedostaci navodi odsustvo političke volje za reforme. Direktor za Zapadni Balkan u Generalnoj direkciji Evropske komisije za proširenje Pjer Mirel juče je zvaničnicima BiH uručio Izveštaj u kojem se navodi se da je ritam reformi u BiH veoma ograničen. Naglašava se da u BiH postoje brojne slabe institucije koje nemaju dovoljno ljudi i sredstava ili koje postoje samo na papiru.

Kao prvi i najveći nedostatak navodi se to što nije formiran Savet ministara BiH godinu dana posle izbora, kao i da nije realizovana odluka o slučaju „Sejdić-Finci“ kojim se nacionalnim manjinama garantuju osnovna ljudska prava. „Nemogućnost postizanja političkog dogovora o vlasti na državnom nivou stoji na putu napretka BiH, kao i da se preduzmu ključne reforme, neophodne za dalji napredak prema evropskim integracijama“, navodi se u izveštaju.

Kritikuje se BiH i zbog toga što nije usvojen Zakon o državnoj pomoći, slabog napretka u oblasti vladavine prava, a korupcija je označena kao ozbiljan problem koji je prisutan u mnogim područjima. Evropska komisija dodaje da je pitanje ljudskih prava u BiH izvor za zabrinutost, da su Romi, koji žive u vrlo lošim životnim uslovima, često diskriminisani. Dodaje se da je i medijska slika loša, da se vrši politički pritisak na medije, da su mediji neobjektivni u izveštavanju, vodeći se pripadnošću određenom narodu.

Island na dobrom putu

Turska je ostvarila izvestan napredak na putu ka EU, ali se očekuju dodatni rezultati u oblasti osnovnih prava, dok pristupni pregovori s Islandom dobro napreduju, ocenila je juče Evropska komisija. U godišnjem izveštaju o napretku zemalja u procesu evropske integracije, Evropska komisija ocenjuje da je Turska „poboljšala sposobnosti za preuzimanje obaveza iz članstva“, ali traži dodatne rezultate u oblasti osnovnih prava, prvenstveno slobode izražavanja. Kad je reč o Islandu, Komisija ocenjuje da pregovori dobro napreduju, da je zemlja u mnogim oblastima spremna za članstvo, ali da ima nekoliko izazova na tom putu. Jedna od mogućih prepreka članstvu Islanda u slučaju da završi pregovore, mogla bi da bude nedovoljna podrška građana ulasku zemlje u Evropsku uniju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari