Građani Bosne i Hercegovine i juče su protestovali, tražeći, između ostalog, ostavku vlade Federacije BiH i ukidanje kantona. U Sarajevu su juče održani mirni protesti, a kako su izvestili reporteri portala Klix.ba, osim što su ponovili svoje zahteve i prozivali federalnog premijera Nermina Nikšića okupljeni su i zapevali uz gitaru. Iz Vlade Federacije BiH učesnicima protesta je poručeno da je vlast otvorena za dijalog.


Pred zgradom kantonalnog Suda u Tuzli okupilo se nekoliko stotina radnika tuzlanskih firmi koje su nakon privatizacije prestale da rade – Polihem, Poliolhem, Dita, Livnica, Tuzla kvarc, Tuzla putevi… Radnici su mirnim protestom izrazili nezadovoljstvo radom pravosudnih institucija zbog neprocesuiranja odgovornih za „kriminalnu privatizaciju“.

Član Predsedništva BiH Nebojša Radmanović izjavio je da u Republici Srpskoj neće biti vanrednih izbora i da problemi u Federaciji ne mogu i ne smeju da se nametnu čitavoj BiH. On je podsetio da je 2014. godina redovnih izbora, koji se, po zakonu, održavaju svake četvrte godine prvog vikenda u oktobru, i Centralna izborna komisija raspisaće ih 5. maja, kako propisi nalažu.

Socijalistička partija Republike Srpske (SP RS) smatra da je poziv na održavanje vanrednih ili prevremenih izbora, kao i na proteste građana u funkciji slabljenja RS. Potpredsednik Srpske demokratske stranke (SDS) Ognjen Tadić izjavio je juče da je „čista manipulacija“ izjava predsednika RS i lidera vladajućeg Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorada Dodika da podržava održavanje prevremenih parlamentarnih izbora u RS. Tadić je rekao da je jasno šta Dodik treba da uradi ako se zaista ne boji prevremenih izbora.

Ministar spoljnih poslova Turske Ahmet Davutoglu izjavio je juče u Sarajevu da je došao u BiH da podrži tu zemlju i razgovara s njenim zvaničnicima o protestima. „Turska je uvek u kritičnim razdobljima bila uz BiH, ovo je kritičan i važan trenutak za stabilnost, mir i sigurnost u BiH“, rekao je Davutoglu, koji je u utorak uveče doputovao u Sarajevo. On je takođe istakao da je važno očuvati teritorijalni integritet BiH i postići političko jedinstvo s ciljem blagostanja svih građana BiH. Davutoglu je naglasio da će Turska u tom kontekstu podržati ubrzani napredak BiH ka EU i NATO.

Šef turske diplomatije takođe je poručio da je „važno sačuvati društveni poredak i ne zaboraviti da svi građani BiH dele istu sudbinu“. Pohvalio je to što u demonstracijama širom BiH „nema etničkih primesa“ i apelovao da se „u tom smislu ne naseda na provokacije“. „Bošnjaci, Hrvati, Srbi i svi ostali će graditi ovu zemlju i njenu budućnost“, poručio je turski ministar.

Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton izjavila je, povodom protesta u BiH, da je toj zemlji potrebno pravo vođstvo da bi krenula napred. „Mada ni u kakvim okolnostima ne možemo tolerisati nasilje, jasno je da je neophodno pravo vođstvo u BiH, kako bi zemlja krenula napred“, rekla je Eštonova u Evropskom parlamentu u Briselu.

Naređenje policije medijima

Inspektori kriminalističke policije Federalne uprave policije uručili su predstavnicima medija u BiH Naredbu za privremeno oduzimanje predmeta, u kojoj se traži da mediji predaju materijal sačinjen tokom protesta u Sarajevu. Naredbu, koja je predstavnicima medija uručena u utorak, izdao je Opštinski sud Sarajevo, na predlog Kantonalnog tužilaštva. U toj naredbi se od medija traži da inspektorima predaju kompletan audio, video i tekstualni materijal sačinjen tokom protesta građana BiH na području grada Sarajeva od 7. do 11. februara. Osoba koja odbije da preda materijal može biti kažnjena novčano do 50.000 maraka (oko 25 hiljada evra), a u slučaju daljeg odbijanja može biti pritvorena.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari