Ukoliko Evropska unija koja ima preko pola milijarde stanovnika napravi dogovor o ravnomernom prihvatanju izbeglica, njihov priliv ne bi trebalo da bude problem – kaže za Danas Filip Ejdus, docent na studijama bezbednosti na Fakultetu političkih nauka u Beogradu.

Da li je realno očekivati opsežniju vojnu intervenciju međunarodne zajednice protiv Islamske države?
  Opsežnija vojna intervencija „međunarodne zajednice“ bi bila moguća samo pod uslovom kada bi postojala saglasnost šta bi bio njen politički cilj. U ovom trenutku takva saglasnost ne postoji.

 

 Da li, kako sugeriše Džozef Naj, protiv Islamske države treba da se bori „sunitska čizma“, a ne američka?
 Slažem se da jedino sunitske snage imaju legitimitet da poraze Islamsku državu. Problem je u njihovoj političkoj fragmentaciji.

 Da li intervencija može da zaustavi priliv izbeglica u Evropu?
 – Dokle god u Siriji besni građanski rat, Evropa će biti suočena sa rekom izbeglica.

 Koliko je ozbiljno rusko vojno prisustvo u Siriji?
– Rusija može da produži život Asadovom režimu, ali ne i da ga trajno odbrani. U jednom širem kontekstu uloga Rusije u ratu u Siriji je dosta problematična. Da Moskva nije podržala Asada na samom početku rata, dok su među pobunjenicima vodeću poziciju imale umerenije snage, možda do širenja Islamske države ne bi ni došlo. 
 

 Jesu li opravdane tvrdnje o dolasku „miliona“ izbeglica u Evropu?
– Nema sumnje da je reč o najvećoj izbegličkoj krizi u Evropi posle Drugog svetskog rata. Ukoliko Evropska unija sa preko pola milijarde stanovnika napravi dogovor o ravnomernom prihvatanju izbeglica to ne bi trebalo da bude problem.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari