Kontrolni punktovi na putu od Bagdada prema Tikritu, gradu koji iračka vojska pokušava da oslobodi od Islamske države uz pomoć šiitskih odreda, ukrašeni su portretima vrhovnog vođe Irana, ajatolaha Alija Hameneija, javila je dopisnica Njujork tajmsa.

U takozvanom sunitskom trouglu, severozapadnom delu Iraka gde su posle invazije 2003. američke trupe naišle na žestok otpor, sada se, kako navodi, sa bandera i osmatračnica vijore zastave šiitske organizacije Badr koju su „irački suniti dugo mrzeli i od nje se bojali“; grupu je osnovao Iran tokom rata sa Irakom osamdesetih godina prošlog veka.

Šiitski odredi bore se protiv Islamske države pod komandom iračke vojske, ali je politički uticaj Irana u ovoj državi, kako se navodi u izveštaju, otvoreniji nego ikad. „Na svakom mestu ovde odredi koje podržava Iran prednjače u borbi protiv Islamske države“, istaknuto je u tekstu uz ocenu da „visoki zvaničnici“ Irana neposredno pomažu u borbi. Pod „visokim zvaničnicima“ u medijskim izveštajima se uglavnom misli na generala Kasema Sulejmanija, komandanta jedinice Kuds koja je u okviru iranske Revolucionarne garde zadužena za vojne i tajne operacije u inostranstvu.

Sulejmanija je u svom intervjuu sa ministrom spoljnih poslova Irana Džavadom Zarifom više puta pomenula i novinarka Si-En-En-a Kristijan Amanpur, uz podsećanje na nedavne reči komandanta američkog generalštaba Martina Dempsija u Kongresu: „Ovo je najotvorenije sprovođenje iranske pomoći artiljerijom i drugim stvarima (u Iraku). Iskreno, to će stvoriti samo probleme ako se okonča u sektaškim sukobima. Ako oni (Iran) rade kredibilno, oslobode grad Tikrit i vrate ga stanovnicima, onda će to, uglavnom, biti pozitivna stvar u smislu suprotstavljanja ofanzivi Islamske države.“

Zarif, međutim, Sulejmanija nije želeo da pominje, ali je objasnio na koji način Iran doprinosi „zajedničkoj stvari“, odnosno borbi protiv džihadista: „Mi nemamo kopnene trupe u Iraku. Uvek smo imali savetnike koji pomažu iračkoj vladi i iračkoj vojsci. Bili smo prvi koji su pomogli Iračanima u Bagdadu i Irbilu kada je Islamska država počela masovno da nadire prošlog leta. Dakle, bili smo tamo, pomagali smo iračkom narodu, svi znaju da bi bez naše pomoći stvari u Iraku stajale drugačije. U Iraku smo u smislu savetnika i druge vrste pomoći, ali bez vojnog osoblja.“  

Šef iranske diplomatije naglasio je, u vreme kada Teheran nastoji da uspešno okonča pregovore o svom nuklearnom programu, što podrazumeva i veoma značajno ukidanje međunarodnih sankcija, konstruktivnu ulogu svoje zemlje: „Tamo smo, bili smo tamo, bili smo na pravoj strani. I upozoravali smo međunarodnu zajednicu na kratkovidu politiku, na igranje politike sa ovom veoma ozbiljnom opasnosti. I nastavićemo to da činimo, i na strani smo Iračana.“

I dok američki mediji učestalo pišu da se Vašington u borbi protiv Islamske države oslanja na Teheran, što očigledno potvrđuje i Martin Dempsi, Jerusalim post u svojoj analizi ističe kako je državni sekretar Džon Keri ove nedelje iznenada posetio Saudijsku Arabiju, dok američka vojska razmatra instaliranje defanzivnog sistema THAAD na Bliskom istoku – a „cilj oba poteza je da se umanji zabrinutost zemalja u Zalivu zbog nuklearnog programa Irana i njegovih sve češćih intervencija“ u ovom regionu.

Izraelski list pod naslovom „Amerika i sunitske države razgovaraju o regionalnom nuklearnom kišobranu“ piše o „očiglednoj neposrednoj ili posrednoj umešanosti Teherana“ u sukobe u Iraku, Jemenu, Libanu i Siriji. Komentatori u Teheranu ocenjuju da Keri svojom posetom „širi iranofobiju“, nekoliko dana pošto je predsednik SAD Barak Obama kritikovao govor izraelskog premijera Benjamina Netanjahua o Iranu u američkom Kongresu.

Netanjahu je rekao da je očekivani sporazum sa Iranom, u vezi sa nuklearnim programom, loš i da Teheranu ne treba ukidati sankcije. Obama je ocenio da Netanjahu nije ponudio održivu alternativu sporazumu.

Nizar al Asadi, pripadnik šiitskih jedinica koje učestvuju u oslobađanju Tikrita, rekao je Njujork tajmsu da se u Iraku sada brani ceo svet. „Vaša sloboda je osigurana dok ste sa nama“, kaže Asadi, dok se u tekstu primećuje da je u ovim borbama protiv džihadista Amerika „upadljivo odsutna“, za razliku od ranijih.

 

Džihadisti ruše antički grad

Arheolozi i zvaničnici izrazili su svoj bes pošto su pripadnici Islamske države u četvrtak buldožerima počeli da ruše Nimrud, antički grad u Iraku iz trinaestog veka stare ere. Vest o razaranju potvrdili su irački zvaničnici. Šef Uneska osudio je „sistematsko“ razaranje kao ratni zločin, prenosi Bi-Bi-Si. Džihadisti su saopštili da su antički hramovi i kipovi „lažni idoli“ te će biti sravnjeni sa zemljom. „Oni brišu našu istoriju“, rekla je iračka arheološkinja Lamija al Gailani.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari