Teroristički napad tokom Bostonskog maratona neće ozbiljnije uticati na spoljnu politiku Sjedinjenih Država, posebno kada je reč o Aziji. Eksplozije koje su se desile u Bostonu su tragičan događaj, ali trend saradnje sa azijskim zemljama, poput Kine, je u usponu i ne očekujem da će se to promeniti.

Vašington je u stanju pripravnosti zbog neuračunljivog ponašanja Severne Koreje, ali ovo što se desilo u ponedeljak pre bi trebalo da utiče na odnose sa Bliskim istokom, zbog terorističkih organizacija koje tu deluju, nego sa Azijom – kaže za Danas Dragan Simić, profesor međunarodnih odnosa i globalne i nacionalne bezbednosti na beogradskom Fakultetu političkih nauka.

Iako se još ne zna ko su počinioci ili počinilac, dodaje Simić, koji je i rukovodilac Centra za studije SAD na FPN-u, ovo je posle napada na Kule bliznakinje u Njujorku 2001. najozbiljniji teroristički akt, a to se može zaključiti po načinu napada i broju žrtava. Eksplozije u Bostonu će, prema njegovim rečima, „i te kako vratiti retoriku koja je usledila nakon 11. septembra 2001, te će unutrašnja bezbednost biti najvišem nivou“.

Simić smatra da iako još nije poznato da li iza napada stoji fanatizovan pojedinac ili neka organizacija, „ovo je svakako udar na Ameriku“. „Ukoliko je jedan u nizu ekcesa, to ne možemo da vezujemo samo za SAD. Uostalom, svedoci smo da nakon terorističkog napada na Kule bliznakinje, nijedna zemlja nije sasvim bezbedna“, objašnjava naš sagovornik.

On podseća da je Amerika 2001. postala zatvorenija, u smislu ulaska i izlaska iz zemlje, što može i sada da se desi. „Mere predostrožnosti će biti povećane. SAD raspolaže tehnologijom pomoću koje mogu da se vrše provere. Tu je, naravno, i rad sa službama bezbednosti drugih zemalja s kojima američka vlast ima dobru saradnju“, navodi Simić i ukazuje da upravo u demokratskim društvima najviše dolazi do situacija kao što je napad u Bostonu.

Federalni istražni biro (FBI) saopštio je da su za napade na maratonce u Bostonu korišćeni ekspres-lonci punjeni ekserima i drugim metalnim predmetima, pozivajući sve koji imaju fotografije, snimke ili su videli bilo šta sumnjivo da kontaktiraju policiju, dok sindikati policije i vatrogasaca u Bostonu nude nagradu od 50.000 dolara za informacije koje će dovesti do hapšenja odgovornih. Istražitelji su ustanovili da su dve bombe napravljene od ekspres-lonaca od šest litara u koje su stavljeni eksploziv i punjenje koje se sastojalo od kuglagera, eksera i drugih metalnih predmeta. U napadu tokom Bostonskog maratona poginule su tri osobe – Martin Ričard (8), Kristl Kembel (29) i jedna kineska državljanka, dok je oko 170 maratonaca povređeno.

Predsednik SAD Barak Obama, koji je izjavio da su eksplozije teroristički napad, prisustvovaće danas komemoraciji žrtvama.

Ulaganja u prekomorske baze

SAD ulažu više novca u prekomorske vojne baze u Nemačkoj, Japanu i Južnoj Koreji, smanjuju vojno prisustvo u Evropi i premeštaju snage u Aziju, pokazao je izveštaj američkog Senata. SAD troše 10 milijardi dolara na stalne prekomorske baze, od čega je 70 odsto namenjeno bazama u te tri države. Izveštaj je pokazao značajne probleme i greške u sistemu naknade za povraćaj poboljšanih američkih baza zemljama domaćinima. Ističe se da je američko prisustvo u te tri zemlje neophodno, pogotovo kada se u obzir uzmu pretnje Severne Koreje, vojni rast u Kini i nemačko partnerstvo u NATO.

Otrovno pismo za senatora

Američkom senatoru Rodžeru Vikeru poslato je pismo premazano otrovnom supstancom ricin, čije je prisustvo utvrđeno laboratorijskom analizom, javila je agencija AP, prenosi FoNet. Stručnjak za biološki terorizam Milt Lejtenberg je izjavio agenciji da je ricin veoma toksična supstanca koja se dobija od plodova iz kojih se dobija ricinusovo ulje i da je najotrovniji kada se udiše. Protivotrov ne postoji. AP podseća na slične incidente sa poštom u kojoj su se nalazile spore antraksa posle terorističkih napada iz 2001.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari