Svaki obrok koji se posluži turskom predsedniku Redžepu Tajipu Erdoganu prolazi rigorozna testiranja kako kod kuće tako i u inostranstvu usled straha od mogućeg ubistva trovanjem, otkriva njegov doktor, prenosi AFP.

Specijalna laboratorija za analizu hrane biće napravljena u Erdoganovoj predsedničkoj palati kako bi se u potpunosti osiguralo da je sva hrana bezbedna za jelo, kaže Dževdet Erdol za turski list Hurijet. Istaknute ličnosti ubijane su trovanjem češće nego mecima, dodaje Erdoganov doktor. Predsednik je još u januaru postavio Ibrahima Sarakoglua, profesora biohemije i mikrobiologije poznatog po svojim istraživanjima lekovitih svojstava biljaka, za jednog od svojih savetnika

Trenutno se uzorci predsednikovih obroka analiziraju u laboratorijama u Ankari i Istanbulu i tokom njegovih poseta inostranstvu. Analizira se i hrana i piće kako bi se otkrilo zračenje, hemijski materijali ili bakterije. Protivnici Erdogana optužuju za megalomaniju, a vlasti su stvorile kult ličnosti oko čoveka koji vlada Turskom od 2003, čas kao predsednik čas kao premijer, piše Hurijet, prenosi AFP.

Erdoganova palata od 1.500 soba koja je otvorena prošle godine u predgrađu Ankare oštro je kritikovana kao apsurdna ekstravagancija koja pokazuje da on dalje klizi u autoritarnu vladavinu.

Osmi predsednik Turske Turgut Ozal, podseća Hurijet, preživeo je pokušaj atentata 1988, kada je na njega pucao desničar na jednom partijskom kongresu. Njemu je u tom napadu samo povređen prst. Članovi njegove porodice dugo su verovali da je Ozal, koji je umro u kancelariji 1993. od nepoznatog uzroka, otrovan, ali je sud 2012. odbacio tu mogućnost, iako je obdukcijom njegovih ostataka pronađen zabranjeni insekticid DDT i srodna supstanca DDE u količini 10 puta većoj od normalne.

Bivši premijer Bulent Ečevit, koji je pet puta obavljao funkciju šefa vlade, preživeo je devet pokušaja atentata, najviše u zapadnom gradu Izmiru i Njujorku. Umro je 2006. od posledica moždanog udara. Nekadašnji ruski špijun Aleksandar Litvinjenko umro je 2006. od trovanja radioaktivnim polonijumom u Londonu, tri nedelje nakon što je ispio šoljicu čaja sa tom materijom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari