Ruski predsednik Dmitrij Medvedev izdao je juče naređenje Gaspromu da smanji isporuke prirodnog gasa Belorusiji zbog neisplaćenih dugova, što bi moglo da ugrozi snabdevanje Poljske i drugih evropskih zemalja.

Na jutarnjem sastanku s liderom Rusije Aleksej Miler, izvršni direktor Gasproma, rekao je da je Belorusija voljna da otplati svoja dugovanja putem kompenzacije. Međutim, Medvedev je odbio takvu ponudu i rekao da „Gasprom ne može da prihvati plaćanje u pitama, puteru, siru i sličnim artiklima“. Nakon toga je naredio Gaspromu da postepeno smanjuje isporuke gasa koje se transportuju kroz Belorusiju.

Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko izjavio je da Minsk nema dugovanja prema Gaspromu, a jedan od njegovih najviših zvaničnika se žalio proteklog vikenda na rusku strogu politiku cena. „Bilo bi dobro da naši ruski partneri shvate da njihov odnos sa CIS ne mora da se zasniva na uslovima Rusije“, rekao je zamenik premijera Andrej Kobjakov koji je bio na Međunarodnom ekonomskom forumu u Sankt Peterburgu.

Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov doputovao je juče u Minsk na dvodnevne bilateralne razgovore. Prema rečima portparola ruskog ministarstva spoljnih poslova, Lavrov će se sastati s Lukašenkom. Rusija je brzo preduzela korake da uveri Evropu da njene isporuke gasa neće biti ugrožene ovom situacijom i saopštila da je potrošnja niska, te da će Gasprom možda moći da transportuje gas u Poljsku preko Ukrajine. Zbog prethodnog spora oko cene gasa između Rusije i Ukrajine Evropa je zapala u krizu.

Odluka Medvedeva usledila je u spornom političkom trenutku budući da Lukašenko, nekadašnji najverniji regionalni saveznik Kremlja, okleva kada je reč o ključnim inicijativama Rusije. U protekle dve godine Lukašenko je težio uspostavljanju odnosa sa Zapadom i pristao da se pridruži Istočnom partnerstvu EU. Osim toga, Belorusija nije dala pristanak za osnivanje carinskog saveza sa Rusijom i Kazahstanom ukoliko joj Rusija ne ukine carinu na naftu. Takođe je ponudila utočište bivšem predsedniku Kirgizije Kurmanbeku Bakijevu, koji je smenjen s vlasti ovog proleća delom uz podršku ruskih taktika meke sile. Belorusija je jedina članica Organizacije Ugovora o kolektivnoj bezbednosti, regionalne bezbednosne grupe u kojoj dominira Rusija, koja nije dala odobrenje za stabilizacione mere u Kirgiziji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari