Francuska će od danas mobilisati i rasporediti 10.000 policajaca i vojnika kako bi pojačala bezbednost, nakon trodnevnog krvoprolića i terora prošle nedelje, i ušla u trag saučesnicima napada.

Na jučerašnjem kriznom sastanku kabineta vlade u Parizu koji je sazvao predsednik Fransoa Oland odlučeno je da kao mera predostrožnosti protiv eventualnih novih terorističkih napada 4.700 pripadnika policije obezbeđuje 717 jevrejskih škola širom zemlje. Vest je saopštio ministar unutrašnjih poslova Francuske Bernar Kaznev obraćajući se roditeljima dece koja pohađaju jevrejsku školi na jugu Pariza.

Ministar odbrane Francuske Žan-Iv le Drijan kazao je da će vojnici patrolirati u najosetljivijim oblastima koje bi mogle biti mete terorista. U napadima u Parizu prošle nedelje ubijeno je 17 ljudi, među njima i deset novinara satiričnog magazina Šarli ebdo, te Jevreji stradali u napadu na košer prodavnicu u petak tokom talačke krize za koju je odgovoran ubijeni Amedi Kulibali, koji je tvrdio da radi za Islamsku državu. Epilog talačkih kriza jeste i ubistvo trojice napadača.

Pojačane mere bezbednosti uvedene su pošto je premijer Manuel Vals kazao da je Kulibali „nesumnjivo“ imao jednog ili više saučenika koji su i dalje pretnja. Kako je istakao Vals, „potraga je urgentna jer pretnje i dalje postoje“. „Francuska je u ratu protiv terorizma, džihadizma i radikalnog islama.“ Vals je još prošle nedelje priznao „očigledne propuste“ pošto se ispostavilo da su trojica napadača – Said i Šerif Kuaši i Amedi Kulibali imali debele dosijee.

Bi-Bi-Si piše da je sastanak u Parizu bio prilika za predsednika Olanda da bude obavešten o najnovijim momentima u istrazi prošlonedeljnih napada. Nove informacije uključuju otkrića još jednog stana gde je, čini se, Kulibali skrivao svoje oružje. Vođena je i preliminarna rasprava o tome kakve mere preduzeti u borbi protiv džihadizma. Bilo je mnogo reči o eventualnom francuskom Patriotskom aktu – sličnom onom koji je u SAD na snazi nakon napada 11. septembra 2001. Poznavaoci prilika, međutim, smatraju da u Francuskoj „nema mnogo apetita za zakonodavne promene“. Naglasak je pre na tome da se poboljšaju sredstva – u ljudstvu i materijalu – dostupna obaveštajnim službama, a takođe i borba protiv problema radikalizacije u zatvorima.

Turska državna novinska agencija prenosi, pozivajući se na izjavu turskog šefa diplomatije Mevluta Čavušoglua, da je Ajat Bumedijen, za koju se veruje da je Kulibalijeva saučesnica, ušla u Siriju iz Turske, dan pre napada na košer prodavnicu u Parizu. Čavušoglu je za agenciju Anadolija kazao da je Bumedijenova stigla u Tursku iz Madrida 2. januara te da je odsela u hotelu u Istanbulu sa još jednom osobom pre nego što je otputovala u Siriju.

Napadači na redakciju satiričnog magazina Šarli ebdo braća Kuaši, obojica iz Pariza, bili su deo mreže Al Kaide iz Jemena, grupe koju SAD smatraju njenim najopasnijim izdankom.

Samoubistvo inspektora

Policijski inspektor Elrik Fredu, koji je radio na istrazi ubistva karikaturista satiričnog časopisa Šarli ebdo, izvršio je samoubistvo u Limožu, na zapadu Francuske. Fredu je inače patio od depresije. Mediji prenose da se neposredno pred samoubistvo sastao sa porodicom žrtve napada na Šarli ebdo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari