Libijski vođa Moamer el Gadafi, kako izgleda, nepovratno je izgubio kontrolu nad Bengazijem, drugim po veličini gradu u zemlji, budući da su lokalne vojne trupe juče javno pokazale neposlušnost njegovom režimu. Zastave iz vremena monarhije vijorile su se na državnim zgradama, a na ulicama su ostali samo pripadnici saobraćajne policije.


Vojnici koji su se priklonili demonstrantima položili su rakete i teško naoružanje korišćeno prethodnih dana, dok medicinski radnici ocenjuju da je tokom protesta u tom gradu poginulo najmanje 230 ljudi. Procenjuje se da je praktično cela istočna obala sada u rukama Gadafijevih protivnika.

Pojavili su se navodi da je opozicija preuzela kontrolu i nad Misuratom, gradom na zapadu zemlje, izvestila je Beta. Prema rečima jednog lekara stanovnici Misuratija osnovali su lokalne odbore za zaštitu grada, čišćenje ulica i pružanje prve pomoći povređenima.

Pilot Radžib Fajtoni izjavio je za Gardijan da Gadafi praktično zavisi od stranih vojnih plaćenika, kojih u državi trenutno ima gotovo 4.000. „Mi na istoku smo okrenuli leđa Vladi. Oglušili smo se o naređenje da koristimo avione da bismo pucali na ljude“, kazao je Fajtoni.

Nasuprot tome, snage odane Gadafiju juče su ponovo otvorile žestoku vatru u Tripoliju, dan pošto je lider Libije obećao da će braniti svoje pozicije i pozvao pristalice da unište antivladine demonstrante. „Boriću se do poslednje kapi krvi. Ne možete me otrovati niti pokrenuti revoluciju protiv mene. Ja sam lider revolucije. Neću napustiti državu. Na kraju ću umreti kao mučenik. Nemam šta da izgubim“, poručio je Gadafi.

Inostrani analitičari i zvaničnici evropskih država ocenili su Gadafijevo obraćanje naciji kao „žalosno“. Između ostalog, nemačka kancelarka Angela Merkel rekla je da je na taj način objavio rat sopstvenom narodu.

Ministar unutrašnjih poslova Abdel Fatah Junes al Abidi, koji je smatran jednim od zvaničnika najprivrženijim Gadafiju, saopštio je da podnosi ostavku i priklonio se opozicionim snagama. On je, takođe, uputio apel vojsci da podrži građane u „njihovim legitimnim zahtevima“.

Zahtev za obustavu nasilja režimu u Tripoliju uputio je i Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija, dok je Arapska liga zabranila predstavnicima Libije da učestvuju na sastancima te međunarodne organizacije zbog nasilnog obračuna s demonstrantima. Generalni sekretar Arapske lige Amr Musa pročitao je saopštenje u kome se osuđuje ono što je ocenjeno kao zločin protiv čovečnosti, angažovanje stranih plaćenika, kao i to što je libijska vojska koristila bojevu municiju i oružje velikog kalibra.

Šef italijanske diplomatije Franko Fratini, čija država i dalje ima bliske ekonomske veze izjavio je da postoji mogućnost da je od početka demonstracija u Libiji stradalo čak 1.000 ljudi i izrazio bojazan da će u slučaju rušenja Gadafijevog režima Evropu „zapljusnuti“ veliki talas izbeglica. Prema njegovom mišljenju, gotovo 30.000 Libijaca napustilo bi zemlju. Ministri unutrašnjih poslova Italije, Kipra, Francuske, Grčke, Malte i Španije održali su juče sastanak u Rimu posvećen toj temi.

Francuski predsednik Nikola Sarkozi apelovao je na sve države članice EU da obustave ekonomske veze s Tripolijem. „Pozivamo evropske partnere da uvedu sankcije svima onima koji su odgovorni za nasilje u Libiji“, navodi se u saopštenju Jelisejske palate.

Srušio se „lovac“

Bengazi – Libijski lovac srušio se juče na istoku zemlje kada su pilot i kopilot iskočili iz letilice posle odbijanja naređenja da bombarduju grad Bengazi, javio je jedan libijski list. Avion tipa suhoi 22 ruske proizvodnje srušio se istočno od grada Adždabija, koji se nalazi na 160 kilometara jugozapadno od Bengazija, navodi list Kurina na svom internet sajtu, pozivajući se na vojni izvor. „Pilot Abdesalam Atija Al-Abdali i kopilot Ali Omar al-Gadafi iskočili su sa padobranima pošto su odbili da izvrše naređenje da bombarduju Bengazi“, rekao je taj izvor. Beta – AFP

Upozorenje Ahmadinežada

Teheran – Predsednik Irana Mahmud Ahmadinežad upozorio je juče da bi talas antivladinih protesta koji je zapljusnuo severnu Afriku i Bliski istok mogao da se proširi na Evropu i Severnu Ameriku. Ahmadinežad je u govoru na državnoj televiziji rekao da će zahtevi naroda za promenama okončati represiju „arogantnih sila“ i dodao, ne imenujući nijednu zemlju, da će slični ustanci izbiti u Evropi i Severnoj Americi. On je, međutim, osudio i upotrebu sile protiv demonstranata u Libiji i apelovao na vlasti te zemlje da ispune zahteve građana. Beta

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari