Grčka vlada juče je hitala da dovrši plan reformi kako bi dobila treći „spasilački“ zajam, nadajući se da će predlog ovoga puta njeni „evropski partneri“ odobriti i tako sprečiti mogući katastrofalni izlazak Grčke iz Evropske monetarne unije, izveštava Katimerini.

                       P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

Do sinoć u 22 sata Atina je svoj plan trebalo da predstavi poveriocima kako bi ga oni proučili pre samita Evropske unije u nedelju.

Grčki dnevnik je ocenio da su nade u dogovor porasle pošto je Donald Tusk, predsednik Evropskog saveta koji predsedava samitima, izjavio da će plan Atine morati da se poklopi sa predlozima poverilaca o načinu na koji grčki dug treba učiniti dugoročno izvodljivim.

„Realistički predlog Grčke će morati da se spoji sa jednako realističkim predlogom poverilaca o održivosti duga. Jedino tada ćemo imati situaciju prihvatljivu za obe strane“, izjavio je Tusk.

Olakšavanje uslova postojećih zajmova Grčkoj mesecima je bio glavni kamen spoticanja u pregovorima – Međunarodni monetarni fond, jedan od kreditora uz Evropsku komisiju i Evropsku centralnu banku – te je uslove prihvatio dok su se ideji suprotstavile ključne evropske države poput Nemačke, navodi Katimerini. Kristin Lagard, direktorka MMF-a, u sredu je priznala da je neophodno „restrukturiranje“ duga kako bi grčki dug bio održiv. Grčka je u akutnoj krizi, što zahteva ozbiljan i hitan odgovor, istakla je Kristin Lagard.

Premijer Grčke Aleksis Cipras juče je imao sastanak sa zvaničnicima Ministarstva finansija kako bi plan Grčke bio dovršen, dan pošto je vlada od Evropskog stabilizacionog mehanizma zatražila zajam na tri godine i obećala da će odmah sprovesti reforme, uključujući i penzione i poreske.

„Ako Cipras ne postigne sporazum, Grčka će se suočiti sa gotovo neizbežnim urušavanjem bankarskog sistema, što će biti prvi korak ka izlasku zemlje iz zone evra“, ocenjuje Katimerini.

Direktor u Međunarodnom monetarnom fondu Olivije Blanšar izjavio je juče da finansijski problemi Grčke ne predstavljaju veliku opasnost za svetsku ekonomiju, prenosi FoNet. Svetska ekonomija je relativno dobro podnela protekle dve stresne nedelje, ocenio je Blanšar.

On ističe da Grčka ekonomija čini samo dva odsto privrede evrozone, odnosno manje od 0,5 odsto svetske ekonomije. I dalje radimo na pozitivnom rešenju ostajanja Grčke u evrozoni, izjavio je Blanšar, javlja AP.

Ko će brinuti o izbeglicama

Visoki komesarijat UN za izbeglice (UNGCR) juče je saopštio da će nastojati da pruži osnovne potrepštine za izbeglice koje pristižu na grčka ostrva ako se bankarski sistem te zemlje uruši. UN navode da su grčka ostrva sada postala glavna vrata izbeglica za Evropu, što je donedavno bila Italija. Ove godine je na ostrva dosad stiglo blizu 80.000 izbeglica, što je šest puta više nego prošle godine. Samo prošle nedelje na Lezbos je stiglo više od 9.000 ljudi. Na ovo ostrvo stiže otprilike polovina svih izbeglica, prenosi Gardijan.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari