– Hrvatska politička scena je pred očitu veliku smenu vlasti tako dinamična da je sve konce teško pohvatati i najboljim njenim poznavaocima. Tek je u četvrtak posebna medijska pažnja data odluci Draga Prgometa, zamenika predsednika Hrvatske demokratske zajednice, da tu stranku napusti zbog neslaganja s njenom politikom podsticanja ideoloških podela u hrvatskom društvu i radikalnom retorikom njenog šefa Tomislava Karamarka.

Budući da se radi o političaru koji važi za vrlo pristojnog čoveka i da HDZ-u ne preti od ovog izlaska nikakva šteta, odluka Prgometa nije izazvala neprimerenu reakciju ni iz te stranke, koja je, ipak, odbacila prigovore o podsticanju ideoloških podela, a dočekana je s dobrodošlicom među hrvatskim političkim akterima, koji još nisu našli svoje mesto pred redovne parlamentarne izbore, koji će se održati koncem ove ili početkom sledeće godine i oko kojih se pletu priče o traženju nekog trećeg puta.

Zasad, najotvoreniji zagovornik tog trećeg puta, ali na liberalnoj levici, jeste dosadašnji predsednik Hrvatske Ivo Josipović, a mogućnost da se toj opciji zdesna priključi i Drago Prgomet zasad je u sferi vrlo slobodnih konstrukcija. „To može biti povezano s trećim putem, ali i ne mora. Ja ne bih povezivao te dvije stvari nužno“, kaže za Danas Dražen Lalić, profesor Fakulteta političkih nauka u Zagrebu, povodom odluke Prgometa.

Kako ukazuje, treći put nije neka posebna opcija nego se radi o razvodnjenosti političke scene u Hrvatskoj izvan ove dvije glavne stranke, „pogotovo o razvodnjenosti lijevo liberalne političke scene gdje imate mnogo aktera i veliku gužvu, dok se desnica mobilizirala i homogenizovala“. On je kategoričan u tvrdnji da će koalicija na čelu sa HDZ-om na predstojećim izborima osvojiti 35 odsto glasova, a zahvaljujući Dontovom izbornom metodu – 40-42 poslanička mesta.

„Da će oni osvojiti ovih 35 odsto je vrlo konzervativna procena, po mom mišljenju, jer su glasači desnice motivisaniji. Oni su u jednom naletu, to je kao kad vozite auto, ako kolonu pretičete jedan po jedan auto, onda će to dugo trajati. Najbolje je obrijati odmah“, objašnjava slikovito Lalić i podvlači da je desnica predvođena HDZ-om homogenizirana i ima svoj momentum, „što bi rekli Amerikanci, a ljevica se fragmentizira“.

Profesor Lalić ističe da je Vlada SDP-a, povodom višemesečnih protesta ratnih veterana i njime izazvanih nedavnih protesta i antiprotesta, pokazala da ima formalnu vlast koju više ne može da vrši. „U trenutku kad je ministar unutrašnjih poslova rekao da on može zabraniti skup i zahtjevati da se taj skup prijavi, a i ne mora, u tom trenutku je stvar bila gotova i SDP i vladajuća koalicija su se zbog ovog bunta, koji dugo traje, našli u situaciji koja je za njih gubitnička u svakoj varijanti“, kaže Lalić. On tvrdi da branitelji nemaju toliki uticaj na javno mnjenje, koliko doprinose homogenizaciji tog desnog dela biračkog tela i stalnom izazivanju vanrednog stanja.

 

Branitelji neće demonstrirati

Neko je rekao da onaj ko vlada izvanrednim stanjem taj vlada državom. Branitelji stalno usmjeravaju raspravu u javnosti na probleme rata i probleme vezane za prošlost, a to nisu pitanja koja se odnose na sadašnjost i izlazak iz krize. Za većinu građana Hrvatske se rat završio, ali većina je pasivna, a za aktivnu političku manjinu, pogotovo s desnice, rat se nije završio zato što im je to isplativo. U svakom slučaju, kad HDZ dođe na vlast, neće nikakvi branitelji demonstrirati ispred ikojeg ministarstva. Tu budite sigurni“, ističe Dražen Lalić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari