– Juče su premijeri i u Ljubljani i u Zagrebu okupili predstavnike svih svojih parlamentarnih stranaka u nameri da ne okasne u povlačenju odlučujućih koraka u razrešenju afere Pirangate odnosno otkrića da su slovenački sudija u Stalnom arbitražnom sudu Jermej Sekolec i zastupnica slovenačke vlade pred tim sudom Simona Drenik prekršili pravila arbitražnog postupka. Što su odmah i priznali podnoseći ostavke.

Miro Cerar, slovenački premijer, žuri da Jerneju Sekolecu izabere zamenu u zadatom 15-dnevnom roku, a Zoran Milanović,  hrvatski premijer da obezbedi parlamentarno jedinstvo za  navodno neopozivu odluku o demonstrativnom povlačenju Hrvatske iz arbitražnog postupka koji je, po oceni Hrvatske, definitivno izgubio kredibilitet. Predsednik Stalnog arbitražnog suda je zasad mišljenja da se cela afera mora završiti imenovanjem zamene Sekolecu i nastavkom procesa, dok je Hrvatska, uverena da Sud nije informisan o razmerama skandala, uputila dopise i detaljnu dokumentaciju i tom Sudu i Evropskoj komisiji, koja je ranije oko dogovora o arbitraži posredovala.

Na jučerašnjem sastanku kod Milanovića, bukvalno sve parlamentarne stranke, i vladajuće i opozicione, složile su se da Hrvatski sabor na sutrašnjoj vanrednoj sednici izglasa odluku Hrvatske da arbitražni postupak napusti. Na sastanku su bili i ljuti opozicioni protivnik Milanoviću, šef HDZ Tomislav Karamarko, a sa odlučnim odgovorom na „potvrđenu činjenicu da je slovenski arbitar utjecao na najmanje dvojicu arbitara“ složila se i bivša hrvatska premijerka Jadranka Kosor, koja je Sporazum o arbitraži 2009. godine i potpisala: “ Tako da jedini zaključak može biti izlazak iz sporazuma“, rekla je Kosorova, a prenose hrvatski mediji. U novopostignutom hrvatskom jedinstvu, koje ona neprekidno podstiče rekla je hrvatska predsednica Kolinda Grabar Kitarović, učestvovao je i lider Srba u Hrvatskoj Milorad Pupovac.

Iz Slovenije je Cerar odmah svom zagrebačkom kolegi poručio da Hrvatska ne može jednostrano izaći iz arbitražnog postupka, na šta mu je Zoran Milanović iz Hrvatske odgovorio da Hrvatska „može i hoće“.

Hrvatska je 2009. godine potpisala Sporazum o arbitraži u sporu sa Slovenijom oko granice u Piranskom zalivu i na kopnu jer je to bio uslov da joj se Slovenija skloni sa puta u Evropsku uniju. Bivši hrvatski premijer Ivo Sanader sada tvrdi da je tada podneo ostavku jer nije hteo da potpiše taj ultimativni Sporazum štetan po Hrvatsku. Hrvatskoj je sada Slovenija aferom Sekolec-Drenik pružila priliku da taj Sporazum poništi. Nada da će u tome uspeti je tanka.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari